Podnikatelský trůn na Ostravsku dobyla virtuální realita pomáhající rehabilitovat a ekologický farmář
V Moravskoslezském kraji zvítězila a Volkswagen Firmou roku 2024 se stala společnost VR LIFE, která se věnuje tvorbě aplikací pro rehabilitace ve virtuální realitě.
Mezi živnostníky příběhem zaujala a titulem MONETA Živnostník roku 2024 Moravskoslezského kraje se může pyšnit Oldřich Menšík se svojí ekologickou rodinnou farmou. „Jsme rodinná ekologická farma v Beskydech. Zabýváme se chovem krav a produkcí mléka. Část vyprodukovaného mléka zpracováváme ve vlastní minimlékárně na jogurty, tvaroh, sýry a další výrobky,“ říká vítězný živnostník Oldřich Menšík.
Dále poskytuje služby v agroturistice, nabízí ubytování v prostorném apartmánu. Farma vznikla v roce 1992, když jeho rodiče převzali část krachujícího JZD a rozhodli se obnovit rodinnou tradici. Začali s desítkou krav, zadlužili se, aby mohli pořídit nejdůležitější stroje a půdu. Od počátku se farma zaměřovala na chov krav a produkci mléka. Postupně se chov rozšířil na zhruba 70 dojnic a přibližně stejný́ počet telat a jalovic. Dnes hospodaří na 150 hektarech půdy. Jedním z důležitých kroků byl přechod na ekologické zemědělství v roce 2010. Výrobky prodává formou prodeje ze dvora. O úspěšnosti podnikatelského nápadu svědčí zaplněný rezervační kalendář ubytování, věrní a spokojení zákazníci, jiní farmáři, kteří si jezdí pro inspiraci. Dlouhodobě spolupracuje a dodává výrobky do několika restaurací v okolí.
„Představuje spojení s tradicí, lokálnost a využití inovativní technologie. Jeho farma zaujala celou porotu a pan Menšík zaslouženě vyhrál,“ ohodnotil vítěze za porotu Martin Petrek z MONETA Money Bank. Stříbrnou příčku obsadila Linda Dedeciusová, která vyrábí ručně šité boty. Bronz bere Kateřina Kolářová vyrábějící textilní doplňky pro inzulínové pumpy.
VR LIFE vytváří aplikace pro rehabilitace ve virtuální realitě. Pomáhá tak pacientům v nemocnicích, klientům v domovech sociální péče. Zrychluje a zefektivňuje rehabilitaci a dělá ji mnohem zábavnější a účinnější. S aplikací rehabilitují pacienti na různých odděleních, jako je rehabilitace, neurologie, ARO, JIP, LDN, psychiatrie, onkologie nebo neurochirurgie. „Na začátku jsme vytvořili na žádost studenty fyzioterapie modul pro klienty Centra Paraple, kdy jsme doufali, že jim to může pomoci se spastickými bolestmi. Reakce nás velmi příjemně překvapily a motivovaly k tomu vytvořit další moduly,“ říká CEO vítězné firmy Jana Trdá. O produkt postupně projevovaly zájem nejen nemocnice, ale také domovy seniorů, malé ordinace, dokonce i firmy, které chtěly preventivně pracovat se zdravím zaměstnanců. Aktuálně již jde společnost do světa, prodává v Polsku, Pobaltí, na Slovensku. Za nejdůležitější v podnikání považuje důvěru, spolehlivost a trpělivost. Za největší úspěch považuje uznání od odborné veřejnosti.
„Přeji vítězi, aby takto digitální technologii budoucnosti dostal do co nejvíce zemí, a pomohl tak všem potřebným skupinám. Je to zásadní pomoc lidem, kteří zůstali po zranění doma nebo v nemocnicích či lidem z domů pro seniory,“ okomentoval volbu poroty Dušan Klimek ze společnosti Volkswagen.
Druhé místo náleží společnosti HSF System, která je generálním dodavatelem staveb. Třetí místo obsadila firma Wrap Up, výrobce funkčních pytlíků na pečivo a dalších výrobků do kuchyně.
Vyhlášen byl rovněž vítěz doprovodné kategorie MONETA Živnostník roku Srdcař oceňující živnostníky, kteří ve svém oboru dlouhodobě podnikají a jsou své práci zcela oddáni. Srdcař je člověk, který doslova žije pro to, co dělá a nechává v tom kus svého srdce. V Ostravě získal i toto ocenění farmář Oldřich Menšík.
Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Volkswagen Firma roku 2024 a MONETA Živnostník roku 2024 se uskuteční 11. prosince na pražském Žofíně.
„Přínos Firmy a Živnostníka roku vidím především ve vytváření příležitostí pro setkávání a sdílení zkušeností inspirativních lidí, zástupců firem malých i velkých z různých podnikatelských oborů, s různým příběhem. Skupina VINCI Construction CS vytváří svými projekty lepší místo nejen pro život, ale i pro podnikání. Staví silnice, dálnice, železnice, mosty i vodohospodářská díla či průmyslové objekty, byty i relaxační a sportovní zóny. Na svých projektech klademe čím dál větší roli na péči o životní prostředí, proto jsme se stali letos poprvé partnery nové soutěžní kategorie Udržitelné podnikání roku. Chceme tak vyzdvihnout nápady a řešení živnostníků a firem, které díky přijímání principů udržitelnosti a využívání moderních technologií podporují nové obchodní příležitosti, a hlavně přispívají k lepšímu životnímu prostředí, říká Iveta Štočková, tisková mluvčí Skupiny VINCI Construction CS.