Proměny kraje
23/01/2019 Jan Smekal

​Podnikatelem roku 2018 Moravskoslezského kraje je Pavel Mohelník

Vítězem čtrnáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje se stal Pavel Mohelník ze společnosti Ferrit, která už pětadvacet let vyrábí systémy závěsné důlní dopravy, které vyváží do různých koutů světa. V tomto odvětví patří mezi světové lídry.

„Vůbec jsem to nečekal a považuji to za ocenění celého týmu firmy Ferrit. V naší branži totiž jedinec nic neznamená. Důležitý je kolektiv a ten se nám podařilo vybudovat za pětadvacet let. Je to kolektiv obrovských specialistů a lidí zapálených pro danou věc,“ uvedl Pavel Mohelník, jeden ze tří spolumajitelů firmy Ferrit, která byla založena v roce 1993.

„Zabýváme se výrobou a dodáváním strojů pro hlubinné doly, a to nejen uhelné, ale taky rudné. Působíme zejména v zahraničí, protože v Česku máme jediného zákazníka, kterým je společnost OKD. Více než 95 procent produkce vyvážíme do zahraničí,“ poznamenal Mohelník.

Zařízení firmy Ferrit je primárně určeno pro hlubinné doly. „Tvrdíme, že nás zajímá všechno, co se dělá pod zemí. Dodáváme různé systémy, zejména dopravní pro dopravu osob a materiálu v dole,“ popsal Mohelník s tím, že nyní firma představila nakladač určený pro hlubinné doly. „Je pro ruského zákazníka, se kterým máme uzavřené dlouhodobé partnerství, takže my stroje vyrábíme a tento zákazník je používá ve svých dolech,“ přiblížil.

Jde o důlní nakladač s nosností lžíce deset tun. Primárně je určený pro nakládání rozvolněné horniny na nákladní dopravní prostředek v podzemí.

„Všechny naše stroje jsou vyvinuté v naší konstrukční kanceláři a chtěl bych zdůraznit, že všechny jsou certifikovány pro práci v podzemí. To je velmi složitý a dlouhý proces schválit takový stroj, aby mohl pracovat v důlním prostředí, kde jsou různí rizika. Ať už metanu či uhelného prachu. To všechno musí stroj splňovat, musí být bezpečný, aby nebyl iniciátorem nějaké jiskry nebo nějakého utržení,“ upozornil.

Odvětví je stále velice perspektivní. V některých zemích je hornictví teprve na začátku

Když Pavel Mohelník začal společně se svými kolegy podnikat, všichni v tomto odvětví viděli ohromnou perspektivu. „Doly v 90. letech ve světě nebyly mechanizované. Přitom mechanizace velice ulehčuje práci, zvyšuje efektivnost, produktivitu a v neposlední řadě snižuje úrazovost. Naše zařízení je tak bezpečné a pomáhá zvedat efektivitu práce,“ podotkl.

V průběhu pětadvaceti let zažil Ferrit dvě krize spojené s uhlím. „První v letech 2008 a 2009. Posléze ještě nastala delší krize, která byla v letech 2013 až 2015. Samozřejmě, že jsme to velice pocítili, ale proto se snažíme náš sortiment diverzifikovat tak, aby nebyl zaměřený jen pro uhelné hornictví a daří se nám to,“ řekl Mohelník s tím, že nově představený nakladač je toho příkladem.

„Dneska dodáváme do rudných dolů do společností, které těží diamanty, různé druhy rud, měděné, niklové, všude tam se naše stroje uplatňují.“

Podle Pavla Mohelníka je v tomto odvětví i po pětadvaceti letech, kdy Ferrit na trhu působí, velká perspektiva. „Jsou totiž země, kde se hornictví neustále rozvíjí a v některých je teprve na počátku. Kupříkladu Kolumbie má ohromné zásoby uhlí. Přitom je teprve na začátku těžby. Velkým naším zákazníkem jsou čínské doly, kam dodáváme prakticky třetinu naší produkce. Dále jsou to ruské, ukrajinské a polské doly,“ uzavřel.

Sdílejte článek