Společnost
27/04/2022 Petr Sobol

Podívejte se: Marica v Porubě dál chátrá a straší okolí

​Kdysi to bývalo obchodní centrum pro obyvatele pátého stavebního obvodu, dnes je ale Marica ruina a ostuda okolí. Poruba se s tím ovšem nemíní smířit a bude i nadále na majitele tlačit, aby začal něco dělat.

Není to tak dávno, kdy obyvatelům Poruby svitla naděje. Je to přes dva roky, kdy se objevil projekt na přestavbu bývalého obchodního centra Marica v multifunkční objekt. Vypadalo to, že dlouholetá ruina, kde se scházejí problémové existence, se stane minulostí a nahradí ji bytový dům. Ovšem roky ubíhají a nic se nemění. Marica pustne a její občasní obyvatelé se baví tím, že v ní pravidelně zakládají požáry. Jen v dubnu tak hasiči vyjížděli několikrát.

„Situace ohledně Marici mě neskutečně štve. Řeším ji opakovaně každý týden s policisty, hasiči, právníky i stavebním úřadem a není v podstatě den, abych nedostala nějakou zprávu od lidí, kteří v okolí bydlí, a kteří po nás chtějí, abychom jednali. Chtěli by, aby Marica jednou provždy zmizela, a abych ji zdemolovali. To nám ale bohužel zákony neumožňují,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Maricu vlastní společnost Marica Development s.r.o. a její stav se opakovaně řeší s jejím jednatelem Lukášem Mališkou. A ten s budovou nic nedělá. Obyvatelé okolních domů tak mají výhled na objekt, která vypadá jako z válečného filmu. Ohořelý skelet plný sutin a nepořádku.

„Postupujeme vůči majiteli nejtvrději, jak nám zákon umožňuje. Především žádáme stavební úřad, který je v aktuální situaci hlavní institucí, která může podle zákona jednat, aby bezodkladně konal. V dubnu se tam uskutečnila kontrolní prohlídka se statikem, hasiči, policisty, experty přes stavby a dalšími odborníky. Ta by měla být podkladem pro další kroky. Stavební úřad už vlastníkovi udělil i pokutu, a pokud nedostatky neodstraní, může ji udělovat opakovaně. Jsme rozhodnuti, že v tlaku na majitele nepolevíme a budeme chtít dosáhnout minimálně řádného trvalého zabezpečení objektu, v ideálním případě odstranění stavby. Využijeme každou možnost, kterou nám legislativa umožní, abychom dosáhli nápravy,“ řekla starostka.

Majitel má už přes rok stavení povolení a mohl by začít s pracemi okamžitě. Podle informací, které má Poruba k dispozici, ale nemá na rekonstrukci peníze. Objekt se v minulosti snažil i s projektem prodat, ovšem neúspěšně. A tak Marica dál chátrá.

„To, že má problémy, ho neopravňuje k tomu, aby ohrožoval desítky lidí v okolních domech a nechával stát ruinu, které je vyhledávaným místem pochybných existencí, uprostřed sídliště. Celá situace nás mrzí o to více, protože v minulosti jsme byli s majitelem v úzkém kontaktu a pomáhali jsme mu s projektem, který měl ruinu Marici proměnit v multifunkční objekt. Pomohli jsme mu vyřešit dopravní napojení, parkovací místa i naplánovat opravy dvoru. Chtěli jsme, aby tato jizva co nejrychleji zmizela a změnila se v něco užitečného,“ poznamenala starostka.

Foto: Jiří Birke
Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama