Nejnovější zprávy: Moravskoslezské firmy řeší kvůli brexitu hlavně logistiku ​Bronislav Poloczek, svérázný milovník života z Horní Suché

Společnost

Podívejte se, jak budou vypadat nové škodovácké tramvaje pro Ostravu

​Dopravní podnik Ostrava (DPO) dnes představil výslednou podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se ve městě objeví na podzim příštího roku.

Ostrava bude prvním městem v Česku i ve střední Evropě, kde bude tento typ tramvaje jezdit.

Novým ostravským tramvajím bude opět dominovat tyrkysová barva, do které se již dva roky postupně přebarvuje vozový park DPO, a současně ladí i s městským vizuálním stylem.

Dynamicky tvarované čelo tramvaje zajistí pohodlí a komfort pro řidiče i větší bezpečnost v provozu. Tramvaji nebudou chybět ani dnes už typické tři ostravské vykřičníky nad dveřmi.

"Při tvorbě designu nové ostravské tramvaje jsme se inspirovali charakterem města tak, aby design zapadal nejen do historického centra, ale i do průmyslových oblastí. Důraz je kladen na tvarovou čistotu, účelnost a bezpečnost jak pro cestující, tak pro kolemjdoucí," uvedl v tiskové zprávě Tomáš Chludil, designer kolejových vozidel firmy Škoda Transportation.

Vozidla budou naplňovat nejmodernější ostravské standardy pro komfort a bezpečnost. Budou plně klimatizovaná, vybavena wi-fi pro připojení k internetu, USB porty pro nabíjení mobilních zařízení cestujících, antivandalskými foliemi a vnějšími i vnitřními kamerovými systémy.

"Věřím, že nová tramvaj se bude líbit. Veřejnost opět necháme vybrat její jméno," doplnil generální ředitel DPO Daniel Morys s tím, že by chtěl pro novou ostravskou „lokalku“ nějaké „fajné“ pojmenování, které by Ostraváci přijali.

Dopravní podnik Ostrava podepsal smlouvu na koupi 40 kusů tramvají Škoda ForCity Smart nejnovější generace v hodnotě 1,9 miliardy korun.

V ostrém provozu by se měly objevit po všech schvalovacích procedurách na podzim roku 2020. Kapacita nových tramvajových souprav je 200 cestujících.