Nejnovější zprávy: Společnost CENTRUM Moravia Sever otevřela v Opavě autosalon užitkových vozů Mercedes Developer investuje 2 miliardy do zóny v Hrušově. Vznikne tam 700 pracovních míst

Společnost

Podepsáno! Na ostravských Bazalech vznikne fotbalová akademie

To, co bylo už několik měsíců avizováno, se dnes potvrdilo. Chátrající fotbalový stadion na ostravských Bazalech bude po rekonstrukci sloužit mladým hráčům. Díky projektu města, kraje, fotbalové asociace a Baníku tam vznikne moderní tréninkový areál. Hotový by měl být v roce 2019.

Nový areál bude sloužit fotbalové akademii určené mladým talentovaným hráčům z celého kraje. Ostrava je jediným krajským městem, kde zatím fotbalová akademie nefunguje.

„V memorandu jsme se zavázali, že zajistíme zpracování projektové dokumentace a dále investiční prostředky v předpokládané výši do 150 milionů korun.  Dokumentace bude hotová do konce listopadu, demolice by měla začít příští rok na jaře a délka realizace je kvalifikovaně odhadnuta na 14 měsíců,“ uvedl v tiskové zprávě ostravský primátor Tomáš Macura.

Stadion Bazaly se promění v tréninkové centrum „Klubové akademie Ostravy“. Hlavní plocha hřiště bude rozšířena a může sloužit ve formě tří příčných tréninkových hřišť nebo jako hřiště standardních rozměrů pro mistrovské zápasy. V místě stávajícího tréninkového hřiště vyroste standardní hřiště s umělou trávou a druhé hřiště s přírodním trávníkem.

Počítá se s využitím dalších ploch v areálu pro posilování, nácvik obratnosti či vytrvalostní cvičení. Součástí areálu bude také 60metrová krytá běžecká dráha pod nově vybudovanou tribunou. V tribuně vznikne rovněž deset šaten, posilovna, rehabilitace, zázemí pro lékaře, fyzioterapeuta, trenéry, dále prostory pro stravování a trávení volného času hráčů, tělocvična s hřištěm pro sálovou kopanou včetně hlediště a technické zázemí.

Třetinu investičních prostředků na rekonstrukci (náklady se odhadují na zhruba 220 milionů, pozn. red.), maximálně však 70 milionů korun, poskytne Moravskoslezský kraj, který je společně s městem, Fotbalovou asociací ČR (FAČR) a Baníkem dalším signatářem memoranda.

„Je pro nás důležité, aby se zlepšovaly podmínky pro sportovní aktivity vrcholových sportovců i amatérů. Sport je výrazem zdravého životního stylu, nejlepší prevencí kriminality. Je proto naprosto přirozené, že kraj podpoří i mladé fotbalisty a pomůže s vybudováním tréninkového centra a fungováním Klubové akademie Ostrava,“ doplnil hejtman Ivo Vondrák.

Přínos FAČR bude spočívat v tom, že každoročně přispěje na chod akademie částkou tři miliony korun. Asociace navíc zaštítí v rámci akademie vzdělávací programy na městské, regionální i meziregionální úrovni a přidá programy na zvýšení zájmu mládeže o pravidelnou sportovní a vzdělávací činnost ve fotbalových oddílech na území Ostravy.

Role samotného Baníku pak bude o zajištění odborné, tedy fotbalové a tréninkové, náplně Klubové akademie Ostravy a také ubytování členů akademie. Celý fotbalový areál na Bazalech bude vložen do majetku městské společnosti Vítkovice Aréna.

Fotogalerie