Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Počet nakažených koronavirem v kraji klesá. Čeká se na omikron

V Moravskoslezském kraji v úterý přibylo dalších 1311 případů nákazy koronavirem.

Ilustrační foto: Beáta Kapošváry

Je to méně než před týdnem, kdy to bylo 1770 nakažených. Právě v úterky bývají obvykle přírůstky nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák.

"Epidemie dále klesá, ale je třeba si říci, že v daný okamžik už to není o tomto poklesu, ale o tom, co nás bude čekat v kontextu šíření varianty omikron v blízké budoucnosti. A je to také na nás všech. Co bychom měli dělat, víme všichni," komentoval data hejtman. Aktuálně je v regionu covidem-19 nakaženo téměř 22 tisíc lidí.

První výskyt varianty koronaviru omikron laboratoř potvrdila v regionu v sobotu. Všechny další kontakty nakaženého, u nějž se omikron objevil, byly ale negativní. Další případ se stále prověřuje a výsledky z Národní referenční laboratoře hygienici zatím nemají k dispozici. Žádné jiné podezření na variantu omikron se v kraji nyní podle hygieniků neprověřuje.

Prvním potvrzeným případem nákazy omikronem v České republice byla koncem listopadu žena z Liberce, která se vrátila z Afriky. Druhým potvrzeným případem byl člověk s úzkým kontaktem na tuto ženu. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

Podle expertů je omikron třikrát až čtyřikrát nakažlivější než dosud dominantní varianta delta. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek očekává, že v Česku bude omikron v populaci dominantní kolem poloviny ledna.

V kraji nadále klesá i sedmidenní incidence. Aktuálně na 100 tisíc obyvatel připadá 580 nakažených za posledních sedm dní. Od počátku epidemie zdravotníci v kraji s 1,2 milionu obyvatel podali 1,5 milionu dávek vakcíny, dvě dávky očkování má zhruba 52,6 procenta obyvatel.

Zavřít reklamu