Po republice bude v Ostravě i Světový pohár, říká ředitel cyklistických závodů Radovan Šťastný
Areál okolo bývalého koupaliště v Hulvákách hostí po celý víkend špičkovou horskou cyklistiku. V Crossparku se od 9. do 11. srpna konají závody CONSEQ Český pohár MTB XCO a Mistrovství České republiky XCC - závodí věkové kategorie od dětí, přes žáky a kadety až po elitní mužskou i ženskou kategorii.
"Jde už o třetí ročník. Celé ty tři roky areál budujeme, každým rokem trať dostává nové parametry, které už dnes mohu nazvat velmi důstojnými. Je to opravdu velmi důstojná cross country trať, která má jedno velké specifikum, které pro laika vypadá jako výhoda. Není tu totiž žádný velký kopec. Ale zkušení cyklisté ví, že když tu nejsou výjezdy, tak pojedou celou dobu závodu ve vysokých tepech. Když se jede třeba v horském středisku, tak závodník vyjede na kopec a pak sjíždí dolů a trochu si zregeneruje. Ty tratě nejsou tak bolestivé, jako ta naše. To je takový paradox," říká ředitel závodu Radovan Šťastný.
Jak je trať dlouhá?
Má celkem tři a půl kilometru.
Jaký to byl proces dostat sem mistrovství republiky?
Prostě na tom makáme jako blázni a postupně se nám vše daří. Teď budeme dělat mistrovství republiky v cyklokrosu v Dolních Vítkovicích a pro rok 2026 bude Česká republika žádat o druhý závod světového poháru v cyklokrosu, který by se měl jet právě v Dolních Vítkovicích. V těchto dnech jsme dostali hodnocení našeho cyklokrosového závodu v Dolní Vítkovicích od UCI, ve kterém jsme dopadli na výbornou. A i to nám pomohlo získat sem tu další republiku na horských kolech, protože pořadatel je pořád ten stejný a už snad osvědčený.
Kdo je vlastně pořadatelem?
No Radovan Šťastný, Miloš Žitík a Štěpán Sedláček. Takhle bych to personifikoval. Jinak je to náš spolek SK Kletné, který se teď bude přejmenovávat na TA Cyklistika, abychom zněli trochu světově.
Kdo letošní závod podpořil?
Největším partnerem je ostravská společnost HSF System Bez nich bychom neudělali vlastně vůbec nic. S HSF System máme i cyklistický tým. Pak samozřejmě Moravskoslezský kraj, město Ostrava a taky městský obvod Ostrava–Mariánské Hory a Hulváky.
Prosím, řekněte nám něco o programu závodního víkendu.
V pátek se koná Mistrovství republiky na krátké trati – short track ve všech kategoriích. Trať má asi 1200 metrů a muži to pojedou asi 20 minut. V sobotu je finále Českého poháru, kterého se účastní závodníci z patnáctí zemí světa. Od Nového Zélandu přes třeba trojnásobného mistra Irska. Opět ve všech kategoriích. Od kluků a holek až po ženy a muže Elite. V sobotu začínáme už v 8 hodin a jedeme až do večera. V neděli budou závodit všechny žákovské kategorie.
Kdo jsou hlavní hvězdy závodu?
Sjede se tady kompletní česká špička krom olympionika Ondry Cinka. A pak třeba zmíněný mistr Irska a mnoho dalších skvělých závodníků. Náš závod je v totiž kategorii C1, což je pro jezdce zajímavé, protože mohou sbírat body do žebříčku UCI a vyjet si dobré místo na startu ve Světovém poháru.
Kolik závodníků se během víkendu postaví na start?
Závodníků je šest set. S doprovodem je tady skoro patnáct set lidí.
Kde jsou ubytování?
Zhruba polovina stráví víkend v obytných vozech a zbytek samozřejmě využije kapacity ostravských hotelů.
Areál Crossparku hodně prokoukl. Co vše jste zde museli udělat či upravit?
Vyklidili jsme odsud tři a půl tuny odpadků. Pražce, pneumatiky, injekční stříkačky. Začali jsme park čtyřikrát ročně sekat. Vybudovali jsme sjezdy po kamenech a máme další plány.
Co bude s tratí po závodě?
Trať a celý areál zůstane zdarma přístupný široké veřejnosti. Naše vize je taková, že areál budeme každým rokem vylepšovat. Máme připraven projekt na zázemí. Záchody, šatny a podobně, protože tady celý rok trénujeme nejen my jako HSF Cycyling team, ale i všichni cyklisté, kteří dorazí si zajezdit.
Zmiňoval jste HSF Cycling team. Povězte nám o něm, prosím.
Když jsme s Janem Hasíkem zvažovali založení týmu, jednou z cest bylo angažovat několik špičkových elitních jezdců a být hned vidět. Druhou cestou bylo začít postupně od nejmenších. A tou jsme se vydali. Máme nadějného jezdce Samuela Muchu, který už v žácích sbírá úspěchy po Evropě. Celý tým jsme postavili kolem něj. Dnes je nás zhruba pětadvacet, máme i děvčata okolo osmi let, pak dál všechny kategorie až po zkušeného Tomáše Kalitu, který je v kategorii Masters.