Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

PIVNÍ MAPA

Největší investice za 20 let, Radegast staví plechovkárnu za 600 milionů

Poklepáním základního kamene byla dnes slavnostně zahájena stavba centrálního skladu a nové linky na plnění plechovek v pivovaru Radegast v Nošovicích. Projekt za zhruba 600 milionů korun má být dokončen během příštího roku, kdy si bude pivovar připomínat 50 let od založení.

V pivovaru Radegast byla zahájena stavba nové plechovkárny (Foto: Tomáš Svoboda)

K investici do nové plechovkárny vedla pivovar Radegast především poptávka spotřebitelů.

„Prodej piva v plechovkách roste meziročně až o 20 % a v rámci celého portfolia Plzeňského Prazdroje je to nyní už 17 %. Dynamika je v posledních letech taková, že jsme se rozhodli instalovat linku na stáčení piva do plechovek i v Radegastu,“ řekl ředitel pivovaru Ivo Kaňák.

Jedním z důležitých tahounů spotřeby piva v plechovkách je podle něj nealkoholické pivo Birell, které se vaří právě v Nošovicích.

Díky investici ve výši 600 milionů korun v pivovaru vzniknou nové kapacity, které budou využity ke stáčení piva i pro skladování. Na ploše přibližně 10 tisíc metrů čtverečních bude možné skladovat v průměru kolem 60 tisíc hektolitrů piva, což je zhruba týdenní potřebná zásoba pivovaru.

„Jelikož v Radegastu pracuju od roku 1985 a měl jsem mimo jiné na starost dvojnásobné navýšení kapacity v 90. letech, mohou zodpovědně říct, že jde o naši největší investici za posledních dvacet let,“ upřesnil Ivo Kaňák.

Významné investici předcházelo navýšení kapacity varny. „Unikátní metodou, která spočívala v optimalizaci sanitačních postupů, se nám podařilo docílit toho, že budeme schopni týdně uvařit o dalších 3 850 hektolitrů piva více,“ vysvětlil ředitel pivovaru.

Roční výstav Radegastu se pohybuje kolem 2 150 000 hektolitrů, po navýšení výrobních kapacit může produkce střednědobě vzrůst až o 200 tisíc hektolitrů za rok.

V nošovickém pivovaru, kde nyní pracuje celkem 330 lidí, vzroste také počet zaměstnanců. Počítá se s navýšením stavu o více než 30 pracovních míst.

Z hlediska celkové investiční a rozvojové strategie se jedná teprve o první etapu.

„Naším cílem není jen naplnění požadavků trhu a respektování poptávky. Obrovský význam pro nás má to, že centralizujeme skladové hospodářství a stáčení piva. Následně mohou přijít další etapy, které plánujeme,“ doplnil Ivo Kaňák s tím, že připravené jsou projekty na zvýšení výrobní kapacity.

Zatím je však obtížné odhadovat, kdy se stanou realitou. Jisté je, že pro Radegast zůstává prioritou rozvoj ve všech oblastech, tedy i v segmentech sudového a tankového piva, které dohromady tvoří zhruba 50 % produkce.

„Snažíme se o dodání většího zážitku, o to, aby lidé dostávali pivo v té nejlepší kondici,“ dodal ředitel pivovaru.

Po jeho boku se slavnostního zahájení stavby zúčastnil také generální ředitel Plzeňského Prazdroje Grant Liversage či starosta Nošovic Jiří Myšinský.

Fotogalerie