Společnost
04/05/2022 Petr Sobol

Pleskotův Gong v Dolních Vítkovicích slaví 10 let. V neděli zve na prohlídky

Gong, stavba, která vyrostla díky spojení vize proměny Dolních Vítkovic v pojetí Jana Světlíka s architektem Josefem Pleskotem, slaví desetiletí.

Bývalý plynojem uchovávající v historii vysokopecní plyn pro výrobu surového železa je jedním z unikátů české architektury. Poté, co byl zvon plynojemu vyzdvižen o 1492 centimetrů, vložil Josef Pleskot do vnitřního prostoru sály, galerii, dvoranu, vzdělávací posluchárny i místa pro občerstvení.

Za jevištěm proti hledišti o více než tisícovce míst k sezení nechal vyříznout obří okno, které před deseti lety symbolicky otevřelo průhled směrem k životu v Ostravě. Od té chvíle v roce 2012 se stal Gong stavbou ověnčenou postupně mnoha cenami.

Dolní Vítkovice znovuzrození plynojemu a jeho proměnu v multifunkční aulu oslaví tento víkend, a to speciálními komentovanými prohlídkami. Uskuteční se v 11, 14 a 16 hodin a nabídnou například i prozkoumání obřího kyvadla, uměleckého díla Josefa Pleskota, nebo vhled do naproti stojícího vodojemu.

Během dvou velkých odpoledních prohlídek příchozí provede světem industriální architektury Jan Světlík, který připomene i fakt, že v „břichu obra“ byla v roce 1970 objevena letecká puma z 2. světové války.

Všechny prohlídky je možné rezervovat předem přes online prodej, kapacita jedné komentované prohlídky je omezena na 20 osob. Odpolední komentované prohlídky s Janem Světlíkem jsou zdarma, rezervace na ně je ale nutná.

Součástí bude i prohlídka nového prostoru pro umění a vzdělávání s názvem Galerie Gong, který vznikl doplněním a rozšířením uměleckého záběru někdejšího Milan Dobeš Musea. Inovativní galerijní a vzdělávací instituce využívá právě genia loci někdejšího plynojemu proměněného na multifunkční aulu.

Galerie Gong se věnuje tzv. „Education Art“, procesu vzdělávání o umění a skrze umění. V rámci jubilejních prohlídek Gongu příchozí uvidí nedávno instalované výstavy s dílčími názvy: Op-art, Kinetismus, Bridget Riley & Milan Dobeš a Československá grafika. To vše doplňuje již dříve instalovaná expozice Neuropolis Krištofa Kintery. Každá z expozic je svým způsobem provokativní a inspirující.

Navíc bude na návštěvníky 8. května čekat obří model Dolních Vítkovic v přízemí Gongu, kniha 1492, Party Tramvaj či workshop pro děti v Galerii Gong.

Sdílejte článek