Kultura
27/01/2020 Petr Broulík

​Písničkář Pavel Dobeš a Turbo budou hvězdami Festivalu sněhu v Beskydech

Zatímco mnohá města sází především na letní festivaly, obec Morávka to vzala přesně z druhé strany.

Už před osmi lety založila zimní neobvyklý Festival sněhu a pořadatelé zvou na zimní radovánky a sérii koncertů a představení po celou zimu jako obyvatele Beskyd, tak širokého okolí i blízkých měst. Letos se tak stane v sobotu 1. února.

Letošním tahákem pro řadu fanoušků bude koncert písničkáře Pavla Dobeše, který určitě zavzpomíná na to, jak v Ostravě jako průkopník začal zpívat tou „pravou“ ostravštinou a určitě pár svých těchto raných a oblíbených songů zahraje.

Dalším „starým známým“ bude kapela Turbo, svého času populární chytlavými pop rockovými songy. První body programu ale patří dětem, v devět hodin se odbudou Hrátky na sněhu, ve 14 hodin děti z farnosti Morávka a skautského střediska Štít Pražmo předvedou své nastudování pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele.

Poté se budou snažit diváky pobavit Klauni na volné noze a před Pavlem Dobešem vystoupí havířovský folklorní soubor Jagár s lidovými písněmi.

S nápadem Festivalu sněhu přišel Martin Foldyna, ale upozorňuje, že na festivalu dnes spolupracují různé místní spolky a dobrovolní hasiči.

„Lidé jezdí na Morávku hlavně v zimě za sněhem. A v létě je akcí po kraji spousta. Proto jsme vymysleli akci napříč zimou. Začíná to rozsvěcením vánočního stromu, pokračuje během v horách nazvaným Travný trek, vrcholí to celým dnem zábavy a kultury a končí vynášením Moreny před Velikonocemi. Snažíme se však některými akcemi přinést obyvatelům i trochu poučení, loni to byly třeba přednášky o návratu tetřevů do Beskyd a o velkých šelmách nebo před dvěma lety o pohnuté historii Morávky v roce 1944 či o historii místních hospod. Letos zase v rámci Festivalu sněhu vystoupí v únoru až dubnu tři ochotnická a amatérská divadla z Beskyd,“ vyjmenovává duchovní otec Festivalu sněhu v Morávce Martin Foldyna a dodává, že na festivalu už vystupovaly takové známé kapely jako Mňága a Žďorp, Buty, Michal Hrůza, Děda Mládek Illegal Band a dvakrát Čechomor.

Celý festival však má také trochu podprahově připomínat pro historii obce velmi těžké údobí. Právě v prosinci, ovšem už v roce 1944, nacisté krutě zakročili proti lidem ve vsi, kteří pomáhali partyzánům v horách.

Dne 14. prosince v sále hostince, který dnes nese jméno Partyzán, zasedl takzvaný stanný soud, aby odsoudil čtrnáct mužů k smrti a další muže, ženy i dívky poslal do koncentračních táborů. „A náš festival se vlastně koná v místech, kde se v Morávce odehrály tyto události,“ říká šéf Festivalu sněhu.

„Právě Travný trek je hřebenovým přechodem dříve Travného, nyní Kotaře, Ropičky a Prašivé, a připomíná symbolicky ono útočiště partyzánů, zůstal tam jejich bunkr a další připomínky této historie. Trasa vede i kolem Zajičorky, kde jsou ještě základy usedlosti, kterou nacisté vypálili. Jsou tam ale také nejkrásnější rozhledy do údolí Morávky. A celý vrchol festivalu, představení a koncerty, se koná v sále hotelu Partyzán, kde se odehrál stanný soud. Ač to příliš nezdůrazňujeme, mnoho místních lidí to jistě dobře vnímá,“ vysvětluje Martin Foldyna.

Sdílejte článek