Nejnovější zprávy: V Moravskoslezském kraji přibývá nakažených - i ve firmě, která šije roušky Na radnici ve Vítkovicích odvolali starostku Vlčkovou (ANO), nahradil ji Čermák (Ostravak)

Politika

Piráti si v Ostravě zvolí nové vedení, na předsedu jsou tři kandidáti

Piráti si dnes zvolí na jednání celostátního fóra v Ostravě nové vedení.

Ilustrační foto: pirati.cz

Předsednickou funkci obhajuje Ivan Bartoš, kromě něj kandidují místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík.

Piráti také představí lídry krajských kandidátek a kandidáty do Senátu, zabývat se budou i návrhem na změnu stanov. Jednání potrvá do neděle, kdy se Piráti budou věnovat zejména workshopům.

Bartoš byl předsedou strany mezi říjnem 2009 a červnem 2013, následně krátce mezi zářím 2013 a červnem 2014 a poté od dubna 2016. Také Pikal a Ferjenčík už v minulosti byli ve vedení strany - Pikal byl v letech 2014 až 2017 prvním místopředsedou, Ferjenčík zastával funkci místopředsedy v letech 2010 až 2014.

Na místopředsedy Pirátů kandiduje celkem deset členů včetně tří aspirantů na post šéfa strany. Ze současných místopředsedů se o post znovu ucházejí Olga Richterová a Radek Holomčík.

Z poslanců chce ve vedení strany usednout též Jan Lipavský. Na pozici aspirují také europoslankyně Markéta Gregorová, náměstkyně ostravského primátora Andrea Hoffmannová, zastupitel městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Martin Kučera a člen technického odboru Pirátů Jan Bednařík.

Republikové předsednictvo podle stranických stanov sestává z předsedy a čtyř místopředsedů.

Na zasedání fóra budou blíže představeni lídři kandidátek pro letošní krajské volby a kandidáti do Senátu.

Straníci se budou zabývat také změnou stanov, kterou chtějí zjednodušit vylučování členů strany, kteří neplatí členské příspěvky.

Dosud za to Pirátům hrozí jen pozastavení členství, nově by jim členství automaticky zanikalo rok poté, co bylo pozastaveno.