Společnost
08/09/2023 Petr Broulík

Petřkovická venuše se na tři dny vrátila do Ostravy, 70 let po nálezu

Petr Broulík

Petřkovická venuše

​Jen na pouhé tři dny přivezli do Ostravy vzácnou pravěkou Petřkovickou či Landeckou venuši. Kdo ji chce vidět, má možnost navštívit Landek park, kde ji Hornické muzeum vystavuje v pietní místnosti Hlavní báňské záchranné stanice zdarma. Lidé ji mohou vidět od dnešního rána až do osmnácté hodiny do neděle 10. září.

Jde o mimořádný zážitek, venuše se nakrátko vrátila na místa, kde ji brněnští archeologové před sedmdesáti lety nalezli v sídlišti pravěkých lovců na Landeku. Landecká venuše se od o něco vzácnější Věstonické venuše či dalších nalezených pravěkých venuší v Evropě liší tím, že je štíhlá.

Pět centimetrů a 23 tisíc let starou vzácnost hlídají dva ozbrojení členové bezpečnostní agentury Centr Group. „Podmínkou majitele, kterým je Archeologický ústav v Brně, je, že venuše bude pod ozbrojenou ochranou. Dlouho v Ostravě nebyla vystavována, od roku 2014,“ říká Tomáš Šiřina, výkonný ředitel společnosti Dolní Vítkovice, který včera dohlížel na instalaci vzácné paleolitické kamenné plastiky. A očekává velký zájem jak Ostravanů, tak účastníků setkání hornických měst a obcí.

Dodává, že ostravští patrioti by nejraději viděli tuto vzácnou památku natrvalo v Ostravě a někteří místní politici o to i usilovali, ovšem brněnský archeologický ústav to odmítá.

Venuše je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek České republiky, která se těší obdobnému zájmu odborníků jako známější Věstonická venuše. „Petřkovická nebo také Landecká venuše se do Ostravy vrací při výjimečných příležitostech. Ty jsou nyní hned dvě. Jednak letos uplynulo 70 let od jejího nálezu u nás, jednak se v Ostravě právě o tomto víkendu koná Setkání hornických měst a obcí České republiky,“ uvedl ředitel Hornického muzea Landek Park Ján Hlobil.

Představuje mladou ženu zřejmě v počátečním stadiu těhotenství

Petřkovická venuše je z krevele a nalezena byla 14. července 1953 při archeologickém výzkumu, který inicioval Archeologický ústav Akademie věd v Brně a vedl Bohuslav Klíma. V brněnském ústavu je právě proto vzácná soška z období paleolitu také trvale umístěna.

Historie sošky ze starší doby kamenné je delší než 23 tisíc let. Je unikátní především tím, že je jedinou štíhlou venuší nalezenou v Evropě. Vysoká je 4,6 centimetru a představuje mladou ženu, která byla zřejmě v počátečním stadiu těhotenství. Cena unikátního nálezu je podle odborníků nevyčíslitelná.

Provoz muzea v Landek Parku nebude po dobu výstavy a setkání nijak omezen. Soška venuše bude k vidění zdarma, standardní prohlídkové okruhy budou přístupné za obvyklé vstupné.

V Ostravském Landek Parku mohou návštěvníci venuši vidět v místě Hlavní báňské záchranné stanice od 8. do 10. září a to vždy v době od 9 do 18 hodin.

Sdílejte článek