Nejnovější zprávy: Od počítače do slévárny. Mladý pár vyrábí unikátní litinové nádobí Ochutnejte regionální produkty, vyzkoušejte tradiční řemesla. Do Ostravy míří Moravskoslezský jarmark

Byznys

Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set!

Stolní tenista Petr Korbel je legendou svého sportu. Po úspěšné kariéře se vrátil domů do Ostravy, vede klub v extralize i evropských soutěžích i akademii mládeže. A ještě stíhá úspěšně podnikat.

Foto: Vladimír Pryček

Po třiatřiceti letech v nejvyšších ligách, pěti olympiádách a nespočtu mistrovství už chtěl jen předávat zkušenosti, trénovat dospělé a přivádět ke stolnímu tenisu další děti, proto založil a vede klub TTC Ostrava.

Ovšem v průběhu poslední sezony znovu musel zpátky do trenek. Situace v týmu neměla jiné řešení, a tak se opět zapojil do profesionální přípravy a odehrál desítky zápasů v domácí extralize i evropských pohárech. A velice úspěšně! „Mým receptem na mladé vlčáky je rutina, zkušenosti a taktika. Už se moc nepouštím do větších akcí a rychlostních soubojů, ale pořád je dokážu dostat tam, kam potřebuji,“ usmívá se. A hned dodává: „Aktivně už jsem fakt hrát nechtěl. Ale tým mě potřeboval, a tak jsem se vrátil. Snad naposled.“

Sám už se však zdráhá označit se za profesionálního sportovce, na další sezonu se již jako hráč nepřipravuje, cítí se platnější v pozici manažera. „Nejtěžší a časově nejnáročnější je opravdu role manažera klubu. Někdy mě to táhne za pingpongový stůl, ale nejvíc dávám manažerské práci. Je pestrá, moc mě obohacuje a jsem v ní pro klub nejprospěšnější,“ říká u kávy.

Když se Petra zeptám, co si ze sportu přinesl do byznysu, má jasno: „Z profi sportu jsem si vzal to, že ne vše se podaří hned, obchodní neúspěchy neberu osobně, umím je hodit za hlavu a jít dál. Vím, že mám cíl a jdu za ním. Že bude další set, ve kterém to můžu otočit ve svůj prospěch, tak jako tisíckrát za tenisovým stolem.“

S touto rutinou možná poslední dva covidové roky trochu zamávaly, klub přišel o několik sponzorů, které tvrdě zasáhla krize, Petr a jeho kolegové z TTC Ostrava se ale nevzdali a bojovali dále. Nese to ovoce, klub má v kraji dobré jméno a získává nové partnery i podporu ze strany institucí jako je Černá louka, kde má skvělé zázemí, město Ostrava i Moravskoslezský kraj. „Všem partnerům jsem vděčný ale musím vyzdvihnout Jana Šemberu, Arnošta Pchalka a Tomáše Kopřivu, kteří nám moc pomohli i v těžkých časech,“ dodává.

Během covidu se dařilo Petrovu obchodu se sportovním vybavením. „Už dvacet let máme s kamarádem a parťákem Janem Hrnčiříkem obchody se zbožím na stolní tenis. Dlouhodobě zastupujeme v Česku tři světové značky. Nejznámější je Butterfly, s jejichž pálkou hraji od devadesátých let. Mám štěstí, že naši dodavatelé jednají fér, jako ve sportu. Před lety jsme si podali ruku a dohody platí dodnes,“ popisuje Petr Korbel.

Mimochodem, ta pálka od výrobce Butterfly nese jméno Korbel, je vyrobena přesně podle Petrových potřeb a dodnes si ji mohou koupit stolní tenisté na celém světě. To je na jednoho kluka ze severní Moravy slušný úspěch!

Byznys funguje i díky skvělému týmu, který se stará o e-shop a pět prodejen po celé republice, proto se olympionik více a více soustředí na klub, ve kterém dnes hraje osmnáct dospělých a okolo pětadvaceti dětí v mládežnické akademii.

„Na výchově dětí je výzvou to, že musíme pracovat s různými úrovněmi hry. Proto máme více trenérů, kteří se dětem věnují hodně individuálně. A taky máme robota, který střílí míčky,“ usmívá se.

Když to tak poslouchám, ptám se, jestli mu ještě vůbec zbývá nějaký volný čas. Petr se úplně rozzáří. „Hraju golf. Za staré pány golfového klubu Ostravice. Strašně mě to baví. Celý život jsem byl v hale a teď si vážím každé chvíle, kdy můžu být na vzduchu. Je to super relax,“ uzavírá naše setkání a spěchá za svými svěřenci na Černou louku.