18/05/2021 Petr Sobol

​Pět největších hvězd Zlaté tretry! Boltův rival i nejlepší atlet planety

Ve středu se v Ostravě koná další ročník populární Zlaté tretry.

Přestože se tribuny budou moct naplnit jen z deseti procent (1500 diváků), do Ostravy se opět sjede hodně silné startovní pole. V tom budou zářit hvězdy nejen domácí, ale i světové atletické scény.

Jubilejní šedesátý ročník Zlaté tretry opět nabídne parádní podívanou. V akci se představí Barbora Špotáková, Pavel Maslák či Jindřich Staněk, do akce ale půjde i řada světových es. Představujeme vám některé z nich.

Armand Duplantis

Je mu teprve 21 let, přesto už je jednou z největších hvězd současné atletické scény. Za loňský rok byl dokonce vyhlášen nejlepším atletem světa a Armand Duplantis bude patřit také k ozdobám Zlaté tretry. Švédský světový rekordman ve skoku o tyči skočil v hale 618 centimetrů a venku pak pokořil 615 centimetrů, čímž překonal i hvězdného Sergeje Bubku. Loni vyhrál všech 16 závodů, do kterých zasáhl, letos se stal halovým evropským šampionem, přesto ho v Ostravě čeká hodně těžká práce. Jeho soupeřem totiž bude Američan Sam Kendricks, který Duplantise porazil na dosud posledním mistrovství světa.

Kirani James

Olympijský vítěz z Londýna (v té době mu bylo pouhých 19 let) a světový šampion v běhu na 400 metrů Kirani James v Ostravě už závodil. V roce 2013 dokonce na Zlaté tretře vyhrál a zaběhl rekord, o který jej poté připravil LaShawn Merritt. Osmadvacetiletý závodník z Grenady se chystá na olympijské hry v Tokiu a ostravský mítink pro něj bude nesmírně důležitý. Kvůli pandemii totiž naposledy závodil na podzim roku 2019, kdy skončil pátý na mistrovství světa v Dauhá. Bude nesmírně zajímavé sledovat, v jaké formě se po tak dlouhé pauze ukáže. K jeho soupeřům bude patřit i Pavel Maslák.

Johannes Vetter

K tradičním ozdobám Zlaté tretry se řadí oštěp. A stejně tomu bude i letos. Hlavním favoritem mužského závodu bude Johannes Vetter z Německa, jenž loni na podzim hodil 97,76 metru a na pouhých 72 centimetrů se přiblížil ke světovému rekordu Jana Železného. V Ostravě se úřadující světový šampion představil dosud jednou – v roce 2017, kdy skončil druhý. Teď bude hlavním aspirantem na vítězství.

Joshua Cheptegei

Ke Zlaté tretře patří také delší běžecké tratě, na které organizátoři vždy lákají velká jména. V letošním běhu na 3000 metrů se představí Joshua Cheptegei z Ugandy, který v průběhu loňského roku překonal světové rekordy Kenenisy Bekeleho v závodech na pět a deset kilometrů. Čtyřiadvacetiletý běžec je zároveň mistrem světa z desetikilometrové trati z roku 2019 a na vítězství bude útočit také v Ostravě.

Justin Gatlin

Moc se o něm nemluví, v Ostravě se ale ukáže. Bývalý velký soupeř Usaina Bolta, kterého dokázal porazit na mistrovství světa roku 2017 v Londýně, bude patřit k hlavním hvězdám sprintu na sto metrů. Několikanásobný medailista z mistrovství světa i olympijských her sice v únoru oslavil už 39. narozeniny, do sportovního důchodu se ale ještě nechystá a na Zlaté tretře se bude chtít porvat o vítězství. Jeho největším soupeřem by měl být Kanaďan Andre de Grasse a organizátoři doufají, že by se mohli dočkat času pod deset sekund.