Proměny kraje
22/09/2020 Jaroslav Baďura

Pes, co pozná včas rakovinu nebo lékař na dálku. V Ostravě vznikají řešení, která zachraňují životy

​Moravskoslezský kraj vytvořil unikátní program pro podporu zdraví občanů.

Od začátku léta spolupracuje na různých řešeních s epidemiologickým významem. Spolu s Impact Hub Ostrava nadesignoval akcelerační program pro všechny, kteří mají potenciál urychlit a usnadnit pandemické a jiné krizové situace.

“Akceschopnost kraje a jeho odhodlání investovat i do ne zcela tradičních zdravotnických projektů nás velmi těší. Stejně tak nás mile překvapilo množství přihlášených projektů a jejich kvalita. Před finální rovinkou teď stojí 8 projektů, které mohou v budoucnu jednoznačně přispívat k úspěšné prevenci i léčbě,” hodnotí přínos programu Zdravá myšlenka 2020 jeho manažerka Markéta Pavlíková.

Přihlášené a akcelerované projekty za sebou mají první vzdělávací workshopy, spolu s mentory analyzují možnosti a vylepšení svých služeb a produktů. Než si v rámci vyhlašování stoupnou před komisi, každý z nich získá podporu v hodnotě 81 000 Kč.

„Epidemie koronaviru nám ukázala sílu a důležitost nových technologií i nový způsob uvažování. V budoucnu chceme být proto ještě lépe připraveni a umět rychle a operativně reagovat na jakoukoli podobnou situaci,” uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Kdo se probojoval do akcelerace?

FastMEDIC jsou záchranáři na kole, takzvaní předjezdci. Dokáží rychle zasahovat i ve složitých situacích nebo v náročných terénech. Mohou zasáhnout, než přijede záchranná služba, což je zásadní pro pacienta, ale z hlediska úlevy také pro záchranný systém.

Platforma Názor lékaře zase umí poskytnout nestranný posudek dalšího doktora - online a diskrétně. Pokud si nejste jisti diagnostikou, chcete konzultovat stanovenou léčbu nebo si ověřit možnosti zákroků, máte díky tomuto projektu k dispozici odborníky ve 26 lékařských oblastech a garantovanou 100% odbornost posudku.

"Akcelerujeme také projekt Davida Stančíka, aplikaci Daruj krev - v ČR stále chybí více než 100 000 potřebných dárců a David zjistil, jak pomocí aplikace s gamifikačními prvky získávat nové a mladé dárce. V appce vidíte, kolikrát jste již daroval, kdy přijít na další návštěvu nebo třeba kolik životů jste pomohli zachránit," říká Markéta Pavlíková.

Média se hodně zajímají o akcelerované účastníky z Českého centra signálních zvířat, z. s. - zaměřují se na výcvik psů, kteří jsou schopni odhalit rakovinu dřív než moderní přístroje. Mají za sebou 20 000 pokusů s 22 psy, kteří dokážou ve velmi raném stádiu rozlišit a potvrdit až 5 nádorových onemocnění.

V ČR zažívá nebo zažil nádorové onemocnění každý třetí člověk, přičemž rakovina plic nebo vaječníku se přístroji málokdy podaří detekovat včas. Psi toto dovedou.

"V akceleraci se nám povedlo ujasnit si priority a nutnosti investic naší organizace. Na první část akcelerace jsme si určili jako úkol navýšení vzorků a updatování webu - ten už máme z devadesáti procent hotov. Do akcelerace jsme vstupovali, aniž bychom věděli, co čekat, ale je to boží. Náš mentor do nás nové informace leje horem, dolem a brzy se pustíme do rozpracování pokročilého business plánu. Chtěl bych všem organizátorům moc poděkovat," uvedl v rámci prezentace Spiros Tavandzis jako zástupce psovodů a vedoucí týmu.

Mezi postupující patří také projekt Anděl strážný, který zprostředkovává S.O.S. tlačítka. Devět z deseti seniorů chce pobývat a dožít doma, pokud jsou ovšem v domácnosti sami, otázka bezpečí a možnosti včasné přivolání pomoci je klíčová.

Lehké a malé zařízení, které je možné připnout na ruku či nosit na šňůrce na krku, je řešením. “Sami porotci postupové brány si Anděla strážného nechtěně vyzkoušeli. Při ukázce omylem stiskli červený alarm a do pár chvil se z krabičky ozvala dispečerka připravená zasáhnout,” směje se manažerka programu Markéta Pavlíková.

Praktickou ukázku připravil i projekt Telemedicína z dílny Národního dohledového centra, došlo na měření teploty i tlaku a saturace, umí toho ale mnohem víc. S pár pomůckami dokáže monitorovat více než desítku životních a tělesných funkcí a na dálku vše propisovat do portálu pro ošetřujícího lékaře.

Například v době epidemie tak není třeba docházet na kontroly do zdravotnického zařízení. Poslední dva akcelerované projekty představují aplikace se silným společenským přesahem. První, nazvaná Nepanikař, vznikla teprve loni, přesto je již přeložená do devíti jazyků a je dostupná ve 140 zemích světa.

Pomohla zachránit již minimálně 100 životů - ve svých modulech, které umožňují rychle zvládnout například atak nebo krizovou situaci, mají připravené postupy pro boj s anorexií, myšlenkami na sebevraždu, depresemi a dalšími projevy nejen úzkosti.

"V případě potřeby se rovnou přepojíte na tísňovou linku pomoci. Druhá aplikace, Dobroappka, by ráda lépe zkoordinovala dobrovolníky a instituce, které mohou jejich kapacitu využívat. Na zakladatele Adama se v rámci Červeného kříže obracela spousta lidí s nabídkami dobrovolné práce, chybí ale jednotná a jednoduchá platforma, která by ochotné a potřebné urychleně propojila," uvádí Markéta Pavlíková.

Finále na spadnutí

Projekty průběžně pracují na vytyčených cílech s mentory programu a průběžně poptávají také expertní konzultace od 200 spřátelených odborníků, třeba z oblasti práva, obchodu nebo inženýrství. Součástí programu Zdravá myšlenka budou na podzim také kulaté stoly, kde se k tématu zdraví vyjádří zástupci politické, odborné i podnikatelské sféry.

Vyvrcholením budou veřejné prezentace na velkém finále 22. října v Impact Hub Ostrava.

Sdílejte článek