Sport
30/05/2019 Jaroslav Baďura

​Perušič a Schweiner postoupili do play-off, ostatním českým párům se nedařilo

Vstup do hlavní části turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open vyšel skvěle českým jedničkám Ondřeji Perušičovi a Davidu Schweinerovi, kteří dvakrát zvítězili a slaví postup do sobotního play-off.

Naopak obhájkyním loňského vítězství Barboře Hermannové a Markétě Nausch Slukové se první zápas nevydařil a stejně jako další čtyři české páry budou muset o postup ze skupiny bojovat v zítřejších zápasech.

České jedničky Ondřej Perušič, David Schweiner vyzvaly v prvním zápase hlavní části turnaje americký pár William Allen, Stafford Smith, kteří v předchozím dni vyřadili Jindřicha Weisse s Martinem Tichým. Lepším týmem byl tentokrát ten český, o vítězství však musel rozhodnout až závěrečný tiebreak.

„Se zápasem jsme spokojení, předem jsme věděli, že to nebude jednoduché. Američané jsou velmi dobrý tým a těší nás, že jsme to zvládli,“ okomentoval utkání Perušič. „Do dalších zápasů budeme chtít určitě vylepšit servis, protože tím jsme tolik netlačili,“ dodal Schweiner.

V druhém utkání narazili Perušič se Schweinerem na lotyšský pár Aleksandrs Samoilovs, Janis Smedins. I s touto dvojicí si čeští beachvolejbalisté v podstatně chladnějším počasí a mrholení dokázali poradit. Zvítězili 21:13, 21:18 a předvedli ještě o stupeň lepší výkon než v zápase proti Američanům.

„Nám se v chladnu naopak hraje dobře, tyhle podmínky nám oběma vyhovují, je to lepší než ve vedru,“ shodli se čeští hráči po zápase. „Kdyby nám někdo před turnajem řekl, že po prvních dvou zápasech budeme vést skupinu, tak bychom asi nevěřili. Už teď je to pro nás super výsledek, ale samozřejmě chceme víc – obhájit čtvrté místo a ideálně je ještě vylepšit,“ přeje si Perušič.

„Tentokrát nám hodně dobře fungovala obrana a také servisem se nám podařilo zatlačit. I tak jsme se ale snažili vyvarovat zbytečným riskům, které by mohly vést k chybám. Jsem rád, že jsme to ustáli zejména ve druhém setu,“ okomentoval výkon Schweiner.

Překvapením byla prohra nejvýše nasazeného páru Barbory Hermannové a Markéty Nausch Slukové s kvalifikantkami Dianou Luninovou a Marynou Samodayovou poměrem dvakrát 18:21.

„Dneska jsem nebyla tolik agresivní a nedařilo se mi zakončovat. Vůbec jsem netlačila na bloku a nepřidala tím žádné body, ani jsem nás nedostala do pozice, kde bychom mohly soupeřky trochu více potrápit,“ přiznala zklamaná Hermannová.

Přestože těch šancí nebylo mnoho, i tak jsme je měly a neproměnily je. Ukrajinky hrály krásně, padalo jim to tam a zasloužily si to. Z naší strany chyběly body navíc, které běžně umíme vytvořit, ale dnes se nám to nedařilo,“ dodala Sluková.

Podobně jako současným světovým dvojkám, také dalším dvěma ženským párům se vstup do turnaje nevydařil podle představ. Jako první se na centrkurtu představily Martina Bonnerová s Martinou Maixnerovou, na které čekaly nasazené dvojky Heather Bansleyová a Brandie Wilkersonová. Kanaďanky potvrdily svou dominanci a zvítězily jasně 21:10 a 21:13.

„Soupeřky dokázaly, že jsou skvělý tým. Jejich servis byl úplně někde jinde,“ řekla Bonnerová. „Chtěly jsme více zatlačit, ale nešlo to. Nejsme s dnešním výkonem moc spokojené, do dalšího zápasu se musíme zlepšit,“ uvědomovala si Maixnerová. Kanadský pár si pochvaloval návrat na ostravský čtyřhvězdičkový turnaj.

„Je hezké být zase zpátky v Ostravě, na loňský rok máme skvělé vzpomínky. Čekají nás ještě další těžké zápasy, musíme zapracovat na důslednosti a zůstat i nadále agresivní,“ uvedla Bansleyová.

Třetí ženský pár Michaela Kubíčková s Michalou Kvapilovou narazil ve skupině na Brazilky Anu Patricii Ramosovou a Rebeccu Silvaovou. Ani tato česká dvojice na zkušené soupeřky nestačila a prohrála 14:21, 16:21.

„Brazilky jsou skvělý tým, na všech činnostech hrají hodně vyrovnaně a dobře. Jakmile získají pohodlný náskok, hraje se jim o to lépe a nepřipouštějí si žádný tlak,“ okomentovala Kvapilová.

„Do dalších zápasů chceme určitě zlepšit servis, také si dám větší pozor na přihrávku,“ dodala Kubíčková. Obě si i přes prohru užívaly domácí atmosféru. „Fanoušci skvěle fandili a my jsme dnes do toho daly všechno. Zítra snad budeme mít větší štěstí,“ uzavřela Kvapilová.

I mužské domácí týmy narazily na úvod turnaje na kvalitní světové hráče, se kterými si nedokázali poradit. O senzaci se pokusili Marcel Mysliveček s Martinem Piherou, kteří se střetli se současnými světovými jedničkami Andersem Molem a Christianem Sörumem z Norska. Hned v úvodu zápasu se Češi dostali do vedení, čímž se zbavili nervozity.

„Češi hráli hodně v tempu a dobře blokovali,“ zhodnotil výkon domácích hráčů Mol. Přestože se Čechům dařilo s Nory držet krok, zápas nakonec ve dvou setech ovládli více zkušení a sehraní seveřané. „Dali jsme do toho všechno. Bylo tam pár hezkých výměn, ale norský pár je opravdu někde jinde. Oni hráli fantasticky a my zatím ještě ne,“ okomentoval utkání Mysliveček. „Byl to určitě atraktivní zápas. My si dobře zahráli, Norové si pak s námi pohráli,“ dodal s úsměvem Pihera.

Těžcí soupeři čekali také na Jana Dumka s Václavem Berčíkem, kteří si na úvod turnaje zahráli s nasazenými trojkami Viacheslavem Krasilnikovem a Olegem Stoyanovskiym.

„Oni dokáží dostat soupeře pod tlak už jen tím, že přijdou na kurt. Jsou rychlí v poli, aktivní na bloku, a když o jejich kvalitách začne člověk jen trošku přemýšlet a pustí si to do hlavy, tak napůl prohraje,“ přiznal Dumek. Doufá však, že už zítra takový respekt mít nebudou. „Když předvedeme výkon podobný jako v prvním setu, tak můžeme pomýšlet i na výhru. Naším cílem je postoupit ze skupiny,“ dodal.

V zítřejších zápasech se české dvojice pokusí své výkony napravit a utkají se o postup do play-off. Jako první se na centrkurtu střetnou Michaela Kubíčková a Michala Kvapilová s Němkami Julií Sudeovou a Karlou Borgerovou, loňské vítězky Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková vyzvou švýcarský pár Tanja Hüberliová, Nina Betschartová a současně se odehraje utkání mezi Martinou Maixnerovou, Martinou Bonnerovou a Brazilkami Taianou Limaovou s Talitou Antunesovou.

Následně Jan Dumek s Václavem Berčíkem změří síly se Samem Pedlowem a Samem Schachterem z Kanady a Marcel Mysliveček s Martinem Piherou vyzvou Belgičany Dreise Koekelkorena a Toma van Walleho.

Sdílejte článek