Gastronomie
07/12/2021 Jaroslav Baďura

Paštiky, trhané i sušené maso, cider. A všechno s medem, doporučuje včelař ze Šilheřovic

​Včelař Robert Chlebiš, kterého znají gurmáni jako provozovatele Zámecké medárny a majitele firmy Medoo z Šilheřovic, přes léto nezahálel. Na trhu se nyní objevilo hned několik novinek.

"Máme rodinné včelařství a medy z naší rodinné farmy jsou základním kritériem pro výrobu všech našich produktů. Tuto výrobu na bázi medu v takovém spektru výrobků, jako máme my, nemá nikdo v České republice. V tom jsme, myslím, unikátní, chceme být ojedinělí a dále se rozvíjet.

Přišli jste s novými druhy medových kuliček…
Pro naše zákazníky jsme připravili pár nových medových kuliček, aby si je mohli dát například na štědrovečerní stůl. Máme novinku, kterou obalujeme lyofilizovaným zázvorem, poté je tam také jedna obalovaná v lyofilizovaných malinách. Dále máme kuličku obalenou ve vlašských ořeších, které jsou pražené na medu a poslední novinkou je kulička obalená v konopných semínkách, která jsou také opražená na našem medu.

Prý jste se nově pustili i do koláčů?
Tradiční hlučínské koláče, které jsme začali dělat někdy v září, abychom si odpočinuli od vývoje nových medových dobrot, se staly naprostou senzací. Jsou to poctivé koláče, které dělaly naše babičky. Pečeme je každý pátek, abychom je měli pro zákazníky na víkend a už se k nám pro ně začínají sjíždět lidé také z okolí.

Jaké koláče to jsou?
Tradiční. Tvaroh, povidla a mák, do kterého jsme si dovolili dát trošku medu. Základem jsou kvalitní suroviny a jsou to opravdu nejlepší koláče na Prajzské.

Lidé si už tedy zvykli k vám jezdit?
Za poslední dva měsíce ano. Opravdu to stojí za to. Naše cena je sice třicet devět korun za jeden koláč, na což tady lidé nejsou úplně zvyklí a může je to překvapit, ale ve chvíli, kdy se do koláče zakousnou, jim dojde, že to za tu cenu opravdu stojí. Umíme z medu péct tedy i tradiční věci.

Novinkou jsou i vaše paštiky…
Řekli jsme si, že půjdeme i cestou masa a připravili jsme paštiku z krůtích jater na portském víně s bylinkami a samozřejmě s medem, kterou zaléváme přepuštěným máslem ghí. No a dalším produktem je naše trhaná konfitovaná kachna na bylinkách, medu a pomerančích. A nakonec sušené hovězí maso na thajský způsob také s medem.

Je pravda, že jste na konci léta začali prodávat i vlastní cider?
Medový cider jsme začali někdy na pomezí srpna a září nabízet našim zákazníkům, kteří jej hodnotili velice kladně. Bez toho, aniž bychom měli etiketu, jsme prodali v podstatě polovičku produkce jen tady u nás. První várku jsme dělali s Tomášem Ritzkou z První Prajzské a teď už jdeme vlastní cestou. Stále jsme ale v kontaktu. Je zbytečné jít cestou pokus omyl a takovou důležitou surovinu vylít do kanálu.

Jak jste váš cider nachutili?
Je spíše suchý. U první várky jsme dávali jeden typ medu a byť to byl ten stejný mošt, tak jsme do druhé várky zvolili jiný med a chutná jinak. Je to opravdu alchymie, musíme si to více pohlídat, abychom dokázali udržet požadovaný standard.

Kde si mohou lidé vaše novinky koupit?
Samozřejmě u nás v medárně. Připravujeme také spuštění e-shopu, který by měl fungovat od prosince. Ale nejlepší je, když se lidé přijedou podívat k nám a případně si prohlédnou i další sortiment farmářských výrobků, které tady nabízíme. Mohou to spojit s krásnou rodinnou procházkou v parku v zámeckém areálu. Z Ostravy je to přeci jenom kousek, asi dvacet minut autem. Nicméně bychom chtěli letos nebo nejpozději příští rok mít další místa, kde by si lidé mohli naše výrobky zakoupit. Určitě budeme v Nové Karolině u pana Bílého, kde jsou sýry a podobné výrobky a rád bych se domluvil také s Jiřím z Pata Negra, abychom se tam také objevili.

Určitě máte díky novým výrobkům co nabídnout…
A to ještě není všechno, momentálně jsme si z jižní Moravy přivezli 1000 litrů ryzlinku vlašského, který jsme smíchali s medem a připravuje se z něj nová fantastická medovina. Ta bude ale k ochutnání nejdříve za rok. Všichni dělají medovinu pomocí vody a medu, ale my jsme se vrátili ještě o kus dál do historie, kdy se medovina připravovala za pomoci medu a vína, odkud vzniklo i její jméno.

Sdílejte článek