Společnost
18/05/2024 Petr Sobol

Pár orlů mořských se zabydlel v pohornické krajině na Karvinsku. Další hnízdí u Ostravy

Foto: Patrik Molitor

Krajina, ve které se řadu let těžilo uhlí, se mění v místo plné zeleně. Důkazem je i pár orlů mořských, který už několik let hnízdí v Karviné.

Orel mořský je největším evropským orlem a zároveň největším dravcem, který se vyskytuje na území České republiky. Rozpětí jeho křídel může mít až dva a půl metru. A právě tento dravec se zabydlel i v pohornické krajině.

Co jej na Karvinsko přivedlo? „Vhodné hnízdní prostředí a dostatek potravy,“ řekl pro patriotmagazin.cz předseda Slezské ornitologické společnosti Patrik Molitor, jenž připustil, že v okrese Karviná může žít i další orlí pár. „Pár orla mořského hnízdí i nedaleko Ostravy,“ prozradil.

Orli mořští potřebují ke svému životu vodní plochy, dostatek potravy, hnízdní stromy a klid, který je pro hnízdění velmi důležitý. To všechno jim pohornická krajina nabízí. „Orli se tady vyskytují už v řádu několika posledních let,“ připustil Molitor, podle něhož se v okolí Karviné i Ostravy mohou během tahu pohybovat také orli křiklaví nebo skalní.

Orli mořští se živí rybami, nejčastěji ve špatném zdravotním stavu, v menší míře také savci a ptáky. S oblibou vyhledávají nejrůznější uhynulé živočichy, například ryby nebo padlou zvěř. Poznáte je podle zbarvení. U dospělých ptáků je hlava a hruď světle hnědá, zbytek těla hnědý, mají bílý klínovitý ocas a žlutý zobák. Mladí ptáci jsou hnědí. Jedná se dlouhověké dravce, kteří se dožívají 30 až 40 let.

Hnízdí jednotlivě, dospělý pár se však v okolí hnízdiště může zdržovat celý rok. Velké hnízdo, které připomíná například hnízdo čápa, bývá umístěno na vysokých stromech na málo frekventovaných místech, často v blízkosti vod. „Mívají zpravidla jedno až dvě mláďata, v době snášení a inkubace jsou pak zvlášť citliví na rušení. Hnízdní péče přitom může trvat až 75 dní,“ doplnil Molitor. Dospělý pár orla mořského bývá věrný svému okrsku, ve kterém může mít i několik hnízd. Ta pak může mezi jednotlivými roky střídat.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama