Kultura
15/10/2019 Jaroslav Baďura

​Pánek: Galakoncert připomene 30 let svobody v celé Evropě

Petr Pánek stojí v čele ostravského Centra PANT bezmála tři roky. Centrum je proslulé pořádáním mimořádně zajímavých akcí, které připomínají mimo jiné hájení občanských svobod v minulosti, ale také v současnosti.

“Původně jsme si mysleli, že budeme jedni z mnoha, kdo něco drobného ke třiceti letům svobody připraví. No a nakonec je z toho Galakoncert v Gongu,” směje se Petr Pánek.

Kdy a proč vás napadlo uspořádat koncert k třiceti letům výročí svobody?
Napadlo mě to na začátku tohoto roku, kdy jsme se o tom bavili s kolegyněmi Marcelou Hladkou a Adinou Bálkovou. Probírali jsme program na listopad, protože přece jenom je to už 30 let, což by mělo hrát podle mě větší roli a mělo by to mít důstojnou podobu. Posledních pár let jsem v listopadu nic moc neorganizoval, protože společenská situace není úplně ideální a když se někde objeví cokoliv spojeného s listopadem 89, tak z toho občas vypadnou zvláštní témata. Já to vidím tak, že hlavní je u této události svoboda, kterou jsme získali všichni. Ne každý však tu svobodu uměl náležitě využít a mnoho lidí ji i zneužilo.

Neměli jste strach, že to bude jen další oslava z mnoha?
My jsme to pojali tak, že budeme jedni z mnoha, kteří pořádají drobné akce. Iniciovali jsme to tak, aby se vše konalo s pomocí města a různých organizací. U takové větší věci, která by se konala na náměstí, bylo pak jasné, že by se to trošku zvrhlo do politické roviny, respektive do reflexu současného politického stavu. Přemýšleli jsme proto, jak to udělat mimo a podle svého. Napadl nás Gong, a to nejenom kvůli chladnému počasí, které v listopadu už běžně panuje. Rozhodli jsme se pro galavečer, na kterém bude hrát velkou roli hudba, ale budeme tam hlavně řešit východní Evropu jako celek. Nejdůležitější událostí podzimu 1989 je přece jenom pád Berlínské zdi a tím i železné opony. To je pro mne mnohem významnější než jen samotná Česká republika.

Tato událost se ale málokdy dává do souvislosti s listopadem 1989, nezdá se vám?
Je to tak. Na tuto věc se dost často zapomíná. Také se zapomíná na to, že náš stát byl jedním z posledních, který se osvobodil. V červnu 1989 byly první svobodné volby v Polsku, které drtivě vyhrála Solidarita. V srpnu se pak začalo hýbat Německo (NDR), zároveň odstartovaly velké protesty a pochody v Pobaltských republikách, kdy vznikl takzvaný Baltský řetěz – největší protisovětská akce na území bývalého SSSR. Od léta navíc probíhaly rozhovory u kulatého stolu v Maďarsku, zatímco u nás se v tu dobu vlastně stále nic nedělo. Je proto potřeba to připomínat.

Jak tedy bude koncipován Galakoncert?
Náš večer bude postavený na vstupech, kdy chceme připomenout události, které se udály i mimo naši republiku. Spojíme to s projekcí a mluveným slovem. Hudebně chceme připomenout legendární písně a osobnosti, které se pohybovaly na pomezí oficiální až polooficiální scény. Tam můžeme zařadit například Radima Hladíka, toho připomene Jan Křížek, který s ním hrával v kapele Blue Effect. Bude tam také Michal Prokop se svým nezapomenutelným Yesterday a Michal Pavlíček s Monikou Načevou. K nim přibude také Vlasta Třešňák, z čehož mám opravdu velkou radost. Toť asi k 70. až 80. letům. Co se týče mladší generace, tak tam jsme vybrali zpěváky, o kterých víme, že si jdou svou vlastní cestou. Bude mezi nimi například Aneta Langerová se svými vlastními písněmi, ale také s písněmi Karla Kryla a Marty Kubišové, která bude v tu dobu na turné v USA. Vystoupí i Dan Bárta a večer zakončí Tomáš Klus.

Jak budou vypadat jednotlivé vstupy mezi hudebními vystoupeními?
Ve spolupráci s Českou televizí dáváme dohromady archivní záběry, které budou sestříhány tak, aby vytvořily atmosféru konkrétního tématu či události, o které se bude zrovna hovořit. Jednotlivé vstupy jsme zadali historikům, kteří nám doporučili události, na které se máme zaměřit, jak se jim věnovat a co přesně u nich připomenout. Z toho pak vznikal zbytek programu. Spolupracujeme také s litevskou televizí, abychom získali záběry z již zmíněného Baltského řetězu. Důležitou roli hrají také moderátoři Ester Janečková a Petr Rajchert. U Ester je výhoda, že bude moci jednotlivé události doplňovat o vzpomínky a zážitky ze své rodiny, díky čemuž celá akce dostane jakousi přidanou hodnotu.

Pro jak velký počet lidí akci pořádáte? A jakým způsobem je možné získat vstupenky?
Samotný Gong má kapacitu 1500 míst, z toho přibližně 300 míst bude pro různé partnery. Zbytek pak bude v prodeji pro veřejnost. Asi nejjednodušší způsob, jak si vstupenky obstarat, je přes web Centra PANT. V současnosti je možné lístek koupit jak online, tak také v Informačních centrech v Ostravě.

Sdílejte článek