Nejnovější zprávy: Poruba vyhrála ve Zlíně i Jihlavě, ve středu přivítá druhý Vsetín Range Rover. Long live the king!

Společnost

Pandí dvojčata v Zoo Ostrava začala objevovat výběh. Jejich pohlaví však chovatelé neznají

Poprvé v historii se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodila dvojčata pandy červené. Ta teď začínají objevovat svůj výběh.

Dvojčata pand červených v Zoo Ostrava začala objevovat výběh. Foto: Yveta Svobodová

Vůbec poprvé v historii chovu pand červených v ostravské zoologické zahradě se narodila dvojčata. Přestože přišla na svět už 27. června letošního roku, až nyní začínají opouštět porodní boudu a objevovat okolní svět. Nejedná se však o nic nezvyklého.

Zhruba tři měsíce po porodu zůstávají mláďata ukryta v budkách či dutinách, ven se odvažují jen velmi zřídka. To platí i u pand v přírodě. Trpěliví návštěvníci ostravské zoo tak mají konečně možnost mladé pandy pozorovat," uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Chovatelé zatím neví, jakého jsou dvojčata pohlaví. Do odchovu nijak nezasahují, aby matku při péči o potomky nerušili. I počtem mláďat si nebyli dlouhou dobu jisti. Teprve po dvou měsících od narození zahlédli dvě hlavičky, jak opatrně vykukují z boudy. První veterinární kontrola proběhne koncem října.

Pro matku, která přišla na svět v roce 2018, to byl druhý porod. Poprvé rodila v loňském roce. Svou rodičovskou premiéru zvládla bez problémů – mládě (samečka) úspěšně odchovala – a i napodruhé si vede velmi dobře. Otcem mláďat je dvanáctiletý samec, který v Ostravě pobývá od roku 2010.

Zoo Ostrava chová pandy od roku 2007. Během této doby se zde narodilo šest mláďat, včetně těch letošních, odchovat se podařila dvě. Kromě loňského samečka to bylo ještě mládě v roce 2015, také sameček. První odchovaný sameček byl koordinátorem chovu pand červených určen pro Zoo Halle, druhý do Tierparku Berlín.

Chovatelé doufají, že se podaří zdárně odchovat i historicky první ostravská dvojčata. Vzhledem k tomu, že situace těchto asijských šelem není v jejich domovině nijak příznivá a početnost volně žijící populace stále klesá, může se chov v zoologických zahradách stát v budoucnu poslední možností, jak tento druh zachovat pro příští generace," dodala Nováková.