Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

​Pandemie umírá, řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Pouhé dva pozitivní případy za včerejšek. V předchozích dvou volných dnech jen vždy tři případy za den.

Ivo Vondrák. Foto: MSK

Nové počty nakažených v Moravskoslezském kraji dnes v poledne po jednání krizového štábu oznámil hejtman Ivo Vondrák.

„To je skutečně nízké číslo. Celková situace v našem kraji ukazuje na vývoj k dobrému a situace se stabilizuje,“ řekl hejtman a dodal, že pokud vše půjde dobře, zasedne krizový krajský štáb ještě minimálně dvakrát – 18. a 25. května.

A jaká je současná celková situace v kraji? 1115 pozitivních testů za celou dobu, 468 nemocných a 615 uzdravených. A celkem 32 zemřelých v souvislosti s nákazou covid-19.

„Dobrou zprávou je, že koeficient reprodukce nákazy je 0,55. Jinými slovy dva nakažení nakazí už jen jednoho nového člověka. Což svědčí o tom, že dochází k postupnému umírání naší nepříjemné pandemie,“ upozornil Ivo Vondrák.

V chytré karanténě je kraj „úplně nejlepší“

Dodal, že Moravskoslezský kraj je navíc nejlepší v užívání takzvané chytré karantény, tedy v počtu dohledaných nebezpečných ohnisek nákazy. „Doufejme, že nám to vydrží i po dnešku, kdy nám dochází k rozvolňování všech opatření."

Kraj chce nadále pomáhat. Chce například spustit tento nebo příští týden rezervační systém pro pendlery a samoplátce. „Využijeme k tomu našich odběrových center v okresech, kde se budou moci pomocí aplikace rezervovat k odběrům, které potřebují při přechodu hranic. Aplikace umožní rezervovat čas odběrů pro firmy, které potřebují zahraniční pracovníky, a pro soukromé zájemce, kteří potřebují vycestovat do zahraničí,“ řekl hejtman.

Potřebujeme ještě otestovat mladé lidi ve věku mezi 15 a 25 lety

Náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý kraj Jakub Unucka dodal, že v kraji navíc pracuje 14 tisíc Poláků a devět tisíc Slováků. „Aplikace jim umožní se přihlásit na konkrétní odběrové místo a konkrétní čas. Do příštího pátku bychom měli také vědět, zda bude zájemce moci zaplatit test na koronavirus přes aplikaci předem kartou nebo zda za něj bude muset zájemce platit na místě. Zvažujeme k tomu účelu využít krajský systém Kodis,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Hejtman také oznámil, že v rámci takzvaného plošného testování o imunitě obyvatel, které se uskutečnilo v minulém týdnu, chybí už z pěti tisíc dobrovolníků pouze 208 vzorků. „A to nejvíce v kategorii obyvatel ve věku od patnácti do pětadvaceti let. Chtěl bych proto požádat ty nejmladší z nás, aby přišli a nechali se dobrovolně otestovat,“ obrátil se hejtman na obyvatele kraje.

Hejtman dodal, že v rámci tohoto plošného testování zdravotníci zjistili pouze pět pozitivních vzorků. „Takže se ukazuje, že náš kraj je zdravý, ale o to více může být citlivější při případných dalších vlnách pandemie,“ upozornil Ivo Vondrák.

Hejtman také informoval, že kraj objednal a chce nakoupit do svých nemocnic plicní ventilátory za celkem deset milionů korun. A poděkoval moravskoslezským hasičům. Ti desinfikovali nemocnici v Chebu, kterou postihla poměrně komplexní nákaza covid-19.

„Pořád tvrdím, že náš integrovaný záchranný systém je nejlépe připravený v celé republice,“ chválil hejtman.

Zavřít reklamu