Nejnovější zprávy: Kvůli vážné nehodě byla uzavřena silnice mezi Starým a Novým Jičínem ​V neděli poprvé vyjede cyklobus z Frýdku-Místku do Horní Lomné

Společnost

Pandemie slábne. Zkomplikuje nám život nová mutace, která se objevila na Opavsku?

​V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 251 potvrzených případů nákazy koronavirem. Proti pondělí je to o 42 nakažených méně. Proti minulému úterý je to o 97 nakažených méně.

Ilustrační foto: pixabay.com

Hygienici však nyní v kraji prověřují nákazu zmutovaným virem u sedmi lidí. Prověřují, zda jde o mutaci brazilskou či jihoafrickou. Vyplývá to z údajů Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Za včerejší den (úterý) další pokles, ale také jedna znepokojující zpráva. Máme v kraji identifikovaný rodinný klastr sedmi nakažených mutovaným koronavirem. V daný okamžik se ověřuje, zdali se jedná o mutaci brazilskou či jihoafrickou a dohledávají se všechny kontakty," uvedl Vondrák.

Informaci potvrdil i mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla. Podle něj se nyní vzorky prověřují v Praze. Podezření na mutovaný koronavirus je u šesti rodinných příslušníků z Opavska a jejich známého.

Nakazili se během oslavy. V karanténě je v souvislosti s tímto případem 25 lidí. Hygienici pokračují v protiepidemickém šetření.

Podle Chytré karantény bylo v kraji od počátku epidemie pozitivně testováno 176.627 lidí, téměř 15 procent obyvatel. Aktuálně je v evidenci 4875 nemocných i pozitivně testovaných bez příznaků. Je to nejméně od 8. října. Celkem 168.295 lidí se koronaviru zbavilo.

S covidem-19 je hospitalizováno podle Chytré karantény 296 lidí, což je nejméně od 15. října. Počet zemřelých s covidem stoupl na 3457. První dávku vakcíny v regionu s téměř 1,2 milionu obyvatel dostalo 296.745 lidí, tedy 24,7 procenta obyvatel kraje. Obě dávky má 105.709 lidí, 8,8 procenta obyvatel.

Z úterních 3671 testů bylo pozitivních 351, tedy 9,56 procenta. V kraji se testují i lidé z jiných regionů. Nově nakažených za posledních sedm dní je 120 na 100.000 lidí, o osm méně než v pondělí. Je to nejméně od 29. září.

Největší přírůstek v kraji zaznamenalo v úterý Ostravsko, kde bylo 88 pozitivně testovaných. Na Opavsku přibylo do evidence 60 nemocných, na Frýdecko-Místecku 40, na Karvinsku 36 a na Novojičínsku 14.

Nejmenší nárůst bylo 13 případů na Bruntálsku. Statistika chytré karantény eviduje nakažené podle trvalého bydliště, zahrnuje tedy i ty, co žijí jinde.