Společnost
04/09/2017 Jaroslav Baďura

Památník v děhylovské loděnici připomíná zdejší slavné vodáky

Legendární country hospoda Loděnice na řece Opavě v Děhylově se v sobotu 2. září stala místem setkání vodácké smetánky let dávno minulých.

V místech kde kdysi stávalo molo a visely slalomové branky, už dnes jen líně teče řeka Opava. Právě na této vodě, ale v letech 1953 až 2003, vyrostlo deset reprezentantů, z nichž sedm se stalo mistry světa ve slalomu a sjezdu na divoké vodě.

V těchto místech stávalo molo a slalomové branky. Právě zde vyrostlo sedm mistrů světa a účastníci úspěšných vodáckých expedicí. Foto: Marek Hýža

Kanoistický oddíl TJ Nová huť se navíc stal třikrát vícemistrem republiky ve vodním slalomu družstev. Z těchto zdatných sportovců se profiloval základ týmů pro veleúspěšné a světově uznávané expedice.

V roce 1973 to byl prvosjezd řeky Dudh Kosí do Himalájí, v roce 1981 do Peru rovněž na prvosjezd řeky Apurimac, o čtyři roky později se konala neúspěšná expedice do Keni a celé období bylo zakončeno famózním prvosjezdem řeky Kali Gandaki v Himalájích v roce 1988.

Mezi nejvýznamnější vodáky patřili bratři Kmošťákové, Čestmír Výtisk, Arnošt Dostál, Radek Halfar, šéf všech čtyř expedicí Jiří Bobák a další.

Mnoho z těchto úspěšných vodáků už bohužel pádluje na nebeských řekách, ale ti, kteří dosud žijí, se sešli na slavnostním odhalení památníku.

Legendární country hospoda Loděnice na řece Opavě. Foto: Marek Hýža

Legendární country hospoda Loděnice na řece Opavě. Foto: Marek Hýža

Moderování se ujal jeden z mistrů světa, současný redaktor České televize v Ostravě David Knebel. Akci, která se bohužel konala za mizivého zájmu médií, organizoval TJ Sokol Děhylov pod záštitou obce a ve spolupráci s nadačním fondem Historie dobrodružství.

Nadační fond Historie dobrodružství se zasadí o to, aby se na zdejší legendy nezapomnělo. Foto: Marek Hýža

Nadační fond Historie dobrodružství se zasadí o to, aby se na zdejší legendy nezapomnělo. Foto: Marek Hýža

Mezi hlavní cíle tohoto fondu patří vybudování centra historie dobrodružství v Ostravě, které by kdysi slavné dobrodruhy, nejen vodáckého sportu, připomínalo.

Marek Hýža, NF historie dobrodružství
http://www.historiedobrodruzstvi.cz/

Sdílejte článek