Nejnovější zprávy: Málo známá ostravská tragédie. Pět mladých lidí zvolilo hromadnou sebevraždu V Mošnově dnes začínají Dny NATO. Ještě jsou vstupenky na neděli

Společnost

Palkovičtí mění obec, plánují unikátní náměstí na střeše

Vedení Palkovic, podhorské obce nedaleko Frýdku-Místku, se rozhodlo změnit zásadním způsobem tvář obce. Tou největší změnou je plán na vytvoření unikátního náměstí či návsi na střeše budov v centru obce. Palkovice na změnách centra obce spolupracují se studiem Kamil Mrva Architects.

„Ryzí centrum Palkovic jsou vlastně velké budovy obchodu, pošty a tělocvičny. Je to socialistické budovy z přelomu osmdesátých a devadesátých let stojí nešťastně přímo uprostřed plochy, která by měla být centrem,“ říká místostarosta Palkovic David Kula.

Shluk budov tak vlastně brání vytvořit kompaktní a přitom vzdušný prostor centra. „Původně jsme mysleli, že obě budovy zbouráme a postavíme si nové centrum i s náměstím – jenomže jsme se dostali někde ke stovce milionů korun, což bylo nereálné,“ říká místostarosta.

Současné centrum obce. Foto: Jaroslav Baďura

Současné centrum obce. Foto: Jaroslav Baďura

Poslední a poměrně unikátní varianta počítá s tím, že náměstí, nebo chcete li náves – nakonec vznikne na střeše stávajících budov.

„Ty samozřejmě projdou rekonstrukcí a na jejich rovných střechách vznikne něco jako náměstí, tedy prostor pro setkávání, kavárna v bývalé kotelně a na druhé straně restaurace, odkud se budou moci lidé dívat pohodlně na fotbal, protože hřiště je jen pár metrů vedle,“ říká David Kula.

Vizualizace: Kamil Mrva Architects

Vizualizace: Kamil Mrva Architects

Nahoru na „náměstí“ se dostanou lidé pohodlným a jen mírně stoupajícím chodníkem, jakousi rampou, která povede po straně budov. „Bude to přirozený a plynulý přístup, samozřejmě zde budou i schody a výtah.“

„Navrhli jsme využití velkých plochých střech v centru obce jako pochozí s novou funkcí pro občany a návštěvníky. Dominantním prvkem je dřevěná věž s výhledem do nádherné krajiny okolních kopců,“ uvedl autor návrhu architekt Kamil Mrva.

Vizualizace: Kamil Mrva Architects

Vizualizace: Kamil Mrva Architects

Nejde jen o jakési chiméry, Palkovičtí už mají projekt a plán – letos nebo v příštím roce opraví fasádu obchodu a vybudují přístavbu k tělocvičně, na počátku dalšího volebního období projde proměnou budova pošty a někdy na konci „druhé volební čtyřletky“ by mělo být nové centrum hotové.

Vizualizace: Kamil Mrva Architects

Vizualizace: Kamil Mrva Architects

„Zatím je centrum spíše ostudou Palkovic,“ říká místostarosta. Vysvětluje, proč se vedení obce rozhodlo plánovat změny na delší období, než obligátní čtyři roky. „Myslíme si, že to má smysl, protože nemá cenu plánovat jen krátkodobě – u tak velkých projektů to chce vidět déle dopředu.“

Studio Kamil Mrva Architects si Palkovičtí vybrali, protože se jim líbí práce Kamila Mrvy například v Rožnově pod Radhoštěm nebo v Trojanovicích – o proměně obce psal Magazín PATRIOT zde.

Kamil Mrva už v Palkovicích realizoval poměrně zásadní přístavbu a rekonstrukci objektu hasičárny. „Podařilo se zde v krátkém termínu realizovat rekonstrukci hasičské stanice s novou nástavbou nad garáží spojenou skleněným krčkem. Jsem rád, že dřevěná nástavba je prvkem soudobé architektury v historickém prostředí obce,“ řekl Kamil Mrva.

Rekonstruovaná a dostavěná hasičárna. Foto: Jaroslav Baďura

Rekonstruovaná a dostavěná hasičárna. Foto: Jaroslav Baďura

Další změnou, byť o něco méně viditelnou, bude letos úprava stezky – propojení centra obce s radnicí. „Trápí nás odtrženost centra od radnice a dalších služeb – chtěli jsme vytvořit klidovou zónu, kde se člověk projde po stezce za potokem bez aut od centra obce až o obecnímu úřadu,“ říká místostarosta.

„Je to vlastně vylepšení už existujícího spojení, doplnění o odpočinková místa, je to změna, která nebude finančně náročná, nic nemusíme vykupovat a jsou zde jen drobné úpravy, stavby posezení, očištění splavu, doplnění zeleně – tohle bychom letos chtěli mít hotové.“

Novou fasádu dostane i obecní bytový dům, kde už dříve vznikaly nějaké návrhy na proměnu, ale Palkovičtí se opět rozhodli udělat to jinak. „Byly tam jakési extrémně barevné varianty, nový návrh je uměřený a patří do naší strategie. Nestavíme z Palkovic disneyland, snažíme se o novou, kvalitní, funkční a ekonomicky dostupnou architekturu a urbanismus,“ říká David Kula.