Proměny kraje
29/01/2019 Tomáš Svoboda

Oživení Černé kostky pokračuje. Architekti přepracují původní projekt

Krajští radní dnes rozhodli a v tiskové zprávě informovali o tom, že dříve pozastavený projekt Černé kostky neboli nové budovy Moravskoslezské vědecké knihovny oživí původní autoři studie, tedy architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař.

Ateliér Kuba & Pilař architekti do srpna příštího roku aktualizuje projektovou dokumentaci novostavby Černé kostky, která má vyrůst na volném prostranství naproti ostravského Domu kultury.

Architekti zároveň v rámci zakázky, jejíž cena je 50 milionů korun, projekt projednají se všemi orgány státní správy a účastníky stavebního a územního řízení tak, aby Moravskoslezský kraj mohl v druhé polovině příštího roku soutěžit zhotovitele stavby.

Vycházet se nadále bude z vítězného návrhu architektonické soutěže z roku 2004, projektové dokumentace z roku 2007 a také nového stavebního programu zpracovaného loni v červnu.

"Navenek bude nová vědecká knihovna vypadat tak, jak ji navrhl architektonický ateliér Kuba & Pilař. Interiér se ale hodně změní. Projektovou dokumentaci je nutné přepracovat, aby odpovídala moderním potřebám a požadavkům na vzdělávací instituci v digitálním věku," uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo.

Moravskoslezská vědecká knihovna jako instituce má podle něj potenciál růstu, potřebuje ale lepší umístění a prostor. Hlavní vizí je postavit novou knihovnu, která se stane moderním informačním, komunikačním a technologickým střediskem Ostravy i celého kraje.

Aktualizovaná projektová dokumentace bude řešit všechny vnitřní, venkovní dispoziční a provozní vazby objektu nové vědecké knihovny, bude obsahovat architektonické řešení včetně barevného řešení exteriéru a interiéru i návrh vnitřního vybavení.

"Je nezbytné vyřešit i parkování. Kromě podzemního parkoviště, které je již součástí zadání, jsme se společně s městem Ostravou dohodli na výstavbě nového parkovacího objektu v dané lokalitě. Architekti se musejí vejít do celkové ceny, která nepřekročí 1,35 miliardy korun," doplnil náměstek.

Na financování novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny by se měl Moravskoslezský kraj podílet částkou 400 milionů korun. Město Ostrava přispěje částkou 150 milionů a největší část, konkrétně 800 milionů korun, by měl na sebe vzít stát.

Co se týče dosavadního provozu, Moravskoslezská vědecká knihovna sídlí od roku 1951 v najatých prostorách Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě. Denně knihovnu navštíví okolo 900 lidí.

Prostory půjčoven, počty studijních míst, ani suterénní sklady naprosto neodpovídají potřebám takového počtu návštěvníků. Zcela nevyhovující jsou také šatny a sociální zázemí nejen pro klienty knihovny, ale také zaměstnance. Kapacita všech skladů knihovního fondu je vyčerpána.

Většina knihovních fondů je proto uskladněna mimo Novou radnici, což komplikuje činnost knihovny a zvyšuje náklady na provoz.

Sdílejte článek