Sport
03/06/2019 Jaroslav Baďura

Ostravu pobláznil volejbal. Čechům ve finále fandily tisíce lidí

Ostrava a Moravskoslezský kraj mají za sebou další skvělou akci světového střihu. A opět v ní hráli jednu z hlavních rolí úžasní fanoušci.

České jedničky Ondřej Perušič a David Schweiner dosáhli v rámci čtyřhvězdičkového turnaje světové série FIVB v Ostravě na fantastický výsledek – v hvězdami nabité konkurenci nestačili pouze na současné světové jedničky Anderse Mola a Christiana Söruma a s domácím turnajem se rozloučili se stříbrnými medailemi na krku.

Parádní jízdu předváděly české jedničky Perušič se Schweinerem už od samého začátku turnaje. Ve skupině dvakrát zvítězili a z prvního místa postoupili do play-off. V sobotu vyřadili olympijského vítěze Alisona Cerrutiho s parťákem Álvarem Morais Filhem a v nedělním semifinále zdolali nasazené dvojky z Polska Michala Bryla a Grzegorze Fijalka.

„Už takhle je to náš životní výsledek v kariéře, finále si jdeme užít,“ prohlásil po semifinálové výhře 24:22 a 21:17 Schweiner.

A to také udělali. Diváci ve vyprodané aréně v Dolních Vítkovicích viděli ve finále špičkový plážový volejbal, který se nakonec protáhnul až do tiebreaku. V prvním setu čeští hráči výborně bránili a zařídili si dostatečný náskok, který vedl k výhře 21:17. Ve druhé sadě však norská dvojice předvedla, co z ní činí světové jedničky, a tentokrát si s Čechy poradila poměrem 21:15.

„Češi hráli v prvním setu skvěle. My jsme se trápili na side-outu, čehož oni využili. Museli jsme spolu začít víc mluvit a do dalšího setu změnit taktiku,“ řekl Sörum. O vítězi rozhodnul až závěrečný tiebreak. Větší sílu nakonec prokázal norský tým, Mol předvedl v koncovce několik parádních bloků a Čechy do vedení už nepustil. Perušič se Schweinerem sice za obrovské podpory diváků dokázali odvrátit čtyři mečboly, ten pátý však velkolepé finále pod vysokými pecemi ukončil. „Opravdu jsme si dnešní finále užili. Pro tyto zápasy žijeme, bylo to epické,“ nešetřil chválou Mol.

„Tento turnaj zůstane navždy jedním z našich nejoblíbenějších. Celý týden jsme si moc užili, přišlo nás podpořit spoustu lidí a opravdu se těšíme, až se sem za rok vrátíme,“ dodal Sörum.

Přestože z kurtu odešli čeští hráči jako poražení, uvědomovali si, jakého parádního úspěchu na domácí „světovce“ dosáhli. „Je to zážitek, který si s sebou poneseme celý život. Málokterým sportovcům se poštěstí si zahrát před takovouto kulisou doma. Je to něco opravdu neuvěřitelného,“ přiznal Perušič. „Norové byli lepší, ale já se i tak cítím jako vítěz,“ dodal Schweiner.

Ve finálovém utkání žen se proti sobě postavily dva brazilské páry. Zápas nakonec ovládly páté nasazené Eduarda Santosová a Agatha Bednarczuková, jež zvítězily nad krajankami Anou Patricií Silvaovou a Rebeccou Silvaovou 21:19 a 21:17.

„Je vždycky těžké hrát proti Brazilkám, protože se všechny dobře známe a obzvlášť naše dnešní finálové soupeřky byly opravdu skvělé. Snažily jsme se zkoncentrovat na výhru a nakonec se nám to podařilo,“ radovala se Bednarczuková. „Atmosféru jsme si opravdu užily a Ostravu si

zamilovaly. Loni jsme zde skončily páté, a když jsme letos přijely, opravdu jsme si přály vyhrát. Divácká kulisa byla fantastická, Češi jsou opravdu přátelští a jejich podpora nám dnes moc pomohla,“ dodala brazilská vítězka.

Bronz putuje do Polska a Holandska

V zápase o bronz se střetli Poláci Michal Bryl a Grzegorz Fijalek s ruským párem Viacheslav Krasilnikov, Oleg Stoyanovskij. První set se vydařil lépe Rusům, kteří jasně překonali Poláky 21:10.

„V prvním setu nás Rusové zničili, byli mnohem rychlejší a silnější. Před druhým setem jsme to probrali, zkoncentrovali se a řekli si, co je potřeba zlepšit,“ okomentoval utkání Fijalek. Ve druhé sadě se více zadařilo Polákům, zvítězili těsně 21:19 a dotáhli utkání do tiebreaku – i ten jim vyšel lépe, zvítězili 15:7 a začali slavit.

„Divácká kulisa byla fantastická, máme to sem blízko, takže přijela i spousta našich fanoušků. Ostravský turnaj je rozhodně jeden z nejlepších turnajů světové série,“ dodal Fijalek.

Boj o bronzovou medaili v kategorii žen vyšel lépe holandskému páru Sanne Keizerová, Madelein Meppelinková, které ve vyrovnaném souboji zvítězily 25:23 a 21:17 nad Američankami Kerri Walsh Jenningsovou a Brooke Sweatovou. „V závěru jsme byly více soustředěné a na soupeřky jsme tlačily. Zároveň se nám dobře dařilo v obraně, což Američanky možná rozhodilo a musely na to zareagovat,“ řekla Meppelinková.

Americký pár ušel v Ostravě dlouho cestu – vítězky čtyřhvězdičkového turnaje v Číně z minulého týdne musely nejprve projít tzv. country kvótou, poté je čekala kvalifikace a nakonec se dostaly až do boje o medaile. Odehrály celkem jedenáct zápasů, což se jim v jednom týdnu nikdy nestalo. „Byly jsme opravdu unavené. Nebereme to jako výmluvu, ale jako realitu. I přesto jsme se snažily bojovat do poslední chvíle, ale dva týmy, proti kterým jsme nastoupily, byly svěžejší a hladovější po medailích než my. Dneska jsme sice nevyhrály, ale poučily jsme se,“ řekla Jenningsová.

„Turnaj v Ostravě je vážně skvělý a jsem vděčná, že jsem tu mohla hrát. Loňský ročník se vydařil, ale ten letošní je ještě lepší, ať už po stránce organizační, mediální či co se týká dobrovolníků. Všechny zápasy z centrkurtu se vysílaly v televizi, což je pro náš sport opravdu důležité. Všichni, se kterými jsem mluvila, říkali, že jsou z celého turnaje opravdu nadšení,“ uzavřela s úsměvem trojnásobná olympijská vítězka.

Sdílejte článek