Politika
12/10/2015 ČTK

Ostravu čeká boj o regulaci hazardu

Ostravští městští zastupitelé budou na středečním jednání schvalovat novou podobu obecně závazné vyhlášky regulující hazard na území města. Z 23 městských obvodů více než polovina požaduje celoplošný zákaz hazardu. Jsou mezi nimi i velké městské obvody, řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Pokud zastupitelé vyhlášku schválí, měla by začít platit od roku 2017.

Dosud zakazovaly hazard plošně městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz, který má jeho provozování povoleno pouze v devíti kasinech, a také Polanka nad Odrou. Nově by k nim měly přibýt městské obvody Hošťálkovice, Hrabová, Mariánské Hory a Hulváky, Nová Ves, Ostrava-Jih, Plesná, Poruba, Proskovice, Slezská Ostrava, Svinov, Třebovice a Vítkovice.

Další městské obvody plošný zákaz nepožadují, ale spíše prosazují zachování současného stavu. Z důvodové zprávy předkládaného materiálu pro zastupitelstvo vyplývá, že tyto obvody nezaznamenaly kvůli hazardu větší problémy či narušování veřejného pořádku. Proto nemají potřebu tyto aktivity výrazně omezovat. Většina z nich ale zároveň tvrdí, že na svém území nechce hazard dále rozšiřovat. V místě, kde bude hazard povolen, bude ale časově omezen. Jeho provoz bude moci fungovat od 10:00 do 03:00. Výjimku budou mít kasina, kde časové omezení platit nebude.

„Ve společném koaličním prohlášení současného politického vedení města máme regulaci hazardu uvedenou jako jeden z důležitých programových bodů. V souladu s tím předložíme zastupitelům na středečním zasedání návrh obecně závazné vyhlášky, který počítá s regulací hazardu na území města v podstatně širší míře, než jak je tomu v současné době,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Návrh se podle něj maximálně snaží respektovat požadavky a stanoviska městských obvodů. Město je vyzvalo, aby mu předložily své představy o regulaci. „Na konci června bylo na území města provozováno 3102 herních zařízení. Navrhovanou regulací by mělo být postiženo 85 procent z uvedeného počtu přístrojů. V odpovídajícím poměru by se snížil také příjem z hazardu do rozpočtu města, který v současné době představuje zhruba 260 milionů korun ročně,“ doplnil Macura.

Z celkového počtu přístrojů je 412 výherních hracích přístrojů, jejichž povolování mají v kompetenci obce, a 2690 videoloterijních terminálů, které povoluje ministerstvo financí. Pokud by počet přístrojů zůstal zachován, tak by po omezení mělo být v Ostravě 44 výherních hracích přístrojů a 422 videoloterijních terminálů.

O regulaci hazardu chtělo rozhodnout už bývalé vedení města. Přestože novou vyhlášku omezující hazard připravovalo zhruba dva roky, na její definitivní podobě se zastupitelé nikdy neshodli. Peníze, které do městské kasy plynou z hazardu, město využívá například na podporu sportu či kultury, zhruba třetina z celkové částky pak je poměrně přerozdělována zpět mezi obvody.

Sdílejte článek