Společnost
11/04/2019 Jaroslav Baďura

Ostravština baví internet, do tvorby "translejt edyšn" se zapojily tisíce lidí

Originální ostravské výrazy, kterým často už několik kilometrů za hranicemi Moravskoslezského kraje málokdo rozumí, baví internet.

Do tvorby originálního ilustrovaného "slovníku ostravštiny" se zapojily desetitisíce lidí.

Obrázky k ostravským a krajovým výrazům nakreslil výtvarník a designér, zakladatel oděvní firmy UAX Radek Leskovjan. Zajímavý je i vznik nápadu.

„Nejlepší nápady vznikají úplně náhodou. I v tomto případě velmi jednoduše - slečna z oddělení vnějších vztahů u nás na úřadě má přítele z Čech a potřeboval jazykově „dovzdělat“. Ne všichni totiž našim rázovitým lidem rozumí. A tak postupně vznikl nápad vyrobit trička s vtipným potiskem. Moravskoslezský kraj se snaží podporovat místní produkty a firmy. Lidé z UAXu, který sídlí v Bernaticích nad Odrou, se naším nápadem nadchli, navíc tisknou na kvalitní trička vyrobená u nás, žádný dovoz z Asie. A tak jsme si řekli: Proč ne?“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který projekt podpořil.

Obrázek s několika desítkami ostravských výrazů doplněných kresbami vidělo na sociálních sítích zhruba půl milionu lidí.

"Obrovský zájem mě potěšil," říká Radek Leskovjan, který nyní přišel s druhou verzí ilustrovaného "slovníku".

"První obrázek vidělo půl milionu lidí a asi třicet tisíc lidí jej okomentovalo. Mnozí z nich doplňovali další výrazy, které jim chyběly. Proto i díky jejich pomoci vznikla druhá verze."

Zájemci o nápaditý slovník si jej mohou pořídit nejen na triku, ale i mikině, tašce nebo hrníčku...

Sdílejte článek