Společnost
03/03/2021 Petr Broulík

Ostravští tanečníci chtějí zvednout v době pandemie děti od počítačů

​Spoustu dětí současná stále horší pandemie koronaviru „přikovala“ k počítačům a elektronice.

Nejen on-line školní výukou, ale i protiepidemiologickými omezeními, kvůli kterým děti raději hrají počítačové hry než by se šly ven proběhnout. Přirozený pohyb jim tak chybí a z řady ratolestí k nelibosti rodičů rostou další a další „koronaviroví“ cvalíci.

To se v této těžké době snaží alespoň u některých školáků změnit ostravské taneční studio MG Dance v Domě kultury města Ostravy. Má stálé sídlo v prostorách, které si řada obyvatel pamatuje jako bývalé Kino náročného diváka a vedou je profesionální a úspěšní tanečníci Jakub Mazůch a Michaela Gatěková.

Jejich vizí je v této covidové době, která doslova nutí často už otrávené lidi rezignovat, rozhýbat alespoň jejich děti z mateřských a základních škol, v kterých často odpadly hodiny tělocviku. A to právě přes obrazovku počítačů, ke které jsou v této době děti doslova přilepeny.

Chceme dát tancem dětem trochu světla a "zbantovat" jejich učitelky

Tanečníci ostravského studia MG Dance Jakub Mazůch a Patrik Ulman například ráno od půl deváté učili moderní, svižné a efektní taneční figury děti ze základní školy Eriza v Mělníku.

„Domluvili jsme si s nimi taneční ukázkovou lekci téměř přes celou republiku. Škola se sama ozvala poté, co nás viděli na facebooku a moc se jim to líbilo. Paní učitelka totiž taky kdysi tančila, a nadchl ji náš projekt Dance for People. Snad oslovíme a potěšíme další stovku dětí,“ říká Jakub Mazůch před on-line lekcí.

Mělnické děti si vyzkoušely jak „divočejší“ tance, tak i ty, které jsou spíše na uvolnění a rozhýbání. „Chceme dát dětem v této době trochu světla a zbantovat jejich učitelky, aby jim pohyb umožnily. Dnes zůstal tělocvik on line jen výjimečně, někde to pořád drží více aktivní tělocvikáři. Někde je místo tělocviku jen teorie,“ říká Jakub Mazůch.

Projekt Dance for People pobláznil před časem Ostravu

Projekt Dance for People je sice dnes jen on-line, ale studio už ho prosazuje mezi ostravskou veřejností sedm let. Jeho základní myšlenkou byl naučit lidi jednoduchý zábavný tanec, nejlépe všechny, kdo bude mít zájem.

„Od roku 2014 vymýšlím se svými kolegy tance, se kterými jsme vystupovali na všemožných akcích, ať už pro děti nebo dospělé. Na konci roku z natočených záběrů ze všech míst a událostí vzniká závěrečný video sestřih,“ vysvětluje Jakub Mazůch.

Kdo chce vidět, jak tento projekt doslova pobláznil Ostravu, ať koukne na adresu https://www.youtube.com/…vUQ. Podobné efektní „kreace“, inspirované například filmem Sám doma, se učily ráno ve svých pokojících i děti z Mělníka, živě na tanečníky reagovaly a vydržely i nechtěnou pauzu, kdy mezi na trase Ostrava-Mělník vypadlo na pár minut spojení.

Některé starší děti tanečníky poznávaly z pořadu Rytmix, který pro děti na „Déčku“ dva roky vysílala Česká televize.

Korona přilepila děti k monitorům, rodiče nemají na jejich lekce peníze

Taneční studio MG Dance mělo ještě loni na začátku roku přes stovku členů z řad dětí a mládeže. Koronavirová epidemie však v době tvrdých opatření znemožňuje jeho „živou“ existenci a z původního počtu zůstala jen ani ne polovina „věrných“. A studio dnes spíše živoří.

„Bohužel korona vše zastavila a všechny děti přilepila k monitorům. Napadlo nás proto učit tanec on-line. Ale tak jednoduché to není. Nikdo z rodičů po tom skoro roce pandemie nemá moc peníze a navíc už ničemu nevěří a z distanční výuky jsou již všichni otráveni. Jen se snaží tohle šílené období přežít. Mě opravdu mrzí, že se takhle na děti dnes kašle, proto jsme se rozhodli původní živý projekt Dance for People převést na internet a zkusit v něm pokračovat v podobě on-line lekcí,“ vysvětluje Jakub Mazůch.

Ze 150 oslovených škol odpověděla jen hrstka

Tanečníci oslovili nedávno s tímto projektem asi 150 škol z Ostravy, Brna i Prahy, aby jejich výzvu přeposlali rodičům svých školáků, ale na výzvu se zpět ozvalo jen pár.

„I když nám dali za pravdu, že v dnešní době jde především o dobrou vůli. Aby dětem ukázali, že se s touto dobou dá bojovat,“ říká Jakub Mazůch, který se s Michaelou Gatěkovou snaží momentálně oslovovat své známé a na potenciálních školách aspoň dělat ukázkové hodiny tance.

„Toto má momentálně pro mne mnohem větší význam, protože se mi podařilo rozhýbat na ZŠ Horymírové v Ostravě přes čtyři stovky dětí, na ZŠ Logopedické dalších sto a už jsem oslovil další dvě potenciální školy, kde předtím probíhal kroužek Dance for People naživo. Ty školy by byly ochotny mi věnovat 45 minut místo tělocviku,“ říká Jakub Mazůch.

Komu záleží na tom, aby se jeho dítě hýbalo a naučilo se v této nepříjemné době základy street a dalších moderních, ale i klasických tanců, může na stránkách studia MG Dance kontaktovat jejich vedoucí.

Kdo chce vidět, co se lze od profesionálních tanečníků naučit, může nahlédnout jak na YouTube, tak na Instagram.

Studio MG Dance stojí na úspěšných tanečnících

Jakub Mazůch a Michaela Gatěková sbírají zkušenosti v oblasti tanečního sportu od útlého věku a mají za sebou nejedno vítězství na mistrovstvích České republiky i mezinárodních soutěžích v latinskoamerických tancích a salse. Jejich trenéry v oblasti latinskoamerických tanců byli několikanásobní mistři ČR Jaroslav a Jana Kunešovi, do tajů salsy je zasvětili rodilí Kubánci.

V Ostravě a Brně vyučují taneční kurzy a semináře pro laickou i odbornou veřejnost a snaží se přátelům tance poskytnout maximální radost z pohybu, pocítit nespoutanou svobodu při tanci. Jejich tanečními kurzy prošlo již více jak 1000 jedinců a párů.

V Ostravě pravidelně organizují Největší taneční karibskou párty, pořádají několik let multižánrový taneční festival Dance for People.

Mimo jejich vlastní akce tančí a vyučují na mezinárodních festivalech jako je Colours of Ostrava a vystupují na všemožných seminářích a sportovně-uměleckých akcích, večírcích či plesech.

Sdílejte článek