Nejnovější zprávy: Stíny horkého léta využily krásy Štramberka i okolí ​Zámek v Raduni slaví 700 let festivalem plným chutí a vůní

Byznys

​Ostravský výrobce brzdových destiček ITT loni utržil 4 miliardy

Ostravská společnost ITT Holdings Czech Republic, která je předním evropským výrobcem brzdových destiček pro auta a tlumičů pro vlaky, loni zvýšila tržby meziročně o sedm procent na rekordních více než 3,95 miliardy korun.

Foto: jobs.cz

Za firmu to sdělil v tiskové zprávě Lukáš Klapil. Hospodářský výsledek firma neuvedla.

Společnost zvýšila v Ostravě počet kmenových zaměstnanců téměř na 700. Kromě toho zaměstnává přibližně 150 agenturních pracovníků.

Za posledních deset let investovala v Ostravě 1,46 miliardy korun, jen loni, kdy rozšiřovala výrobní kapacity pro brzdové destičky i tlumiče, to bylo bezmála 364 milionu korun. Letos plánuje investice zhruba 183 milionů korun.

"Chceme zprovoznit novou linku na výrobu brzdových destiček a pořídit nové stroje na výrobu tlumičů, abychom vytvořili podmínky pro další růst a mohli se stát ještě významnějším hráčem na trhu dodávek jak pro automobilový, tak pro železniční průmysl, kde do budoucna očekáváme velký nárůst poptávky zejména v Asii a v Africe," uvedl generální ředitel ITT Holdings Czech Republic Jan Prášil.

Podnik loni zvýšil výrobu brzdových destiček o pět procent na 36,9 milionu kusů a výrobu železničních tlumičů o 14 procent na 124.300 kusů. Letos produkci dále navýší.

"Podařilo se nám proniknout na další trhy a začali jsme vyrábět pro další zákazníky. V roce 2019 máme v plánu navýšit výrobu destiček i tlumičů o přibližně deset procent. U brzdových destiček tak chceme překonat hranici 40 milionů kusů," uvedl Prášil.

Ostravský závod má dvě divize: Friction vyrábí brzdové destičky a Koni hydraulické tlumiče pro kolejová vozidla.

"V oblasti destiček jsou velkou odběratelskou skupinou koncoví zákazníci, jako jsou například Continental, PSA nebo Iveco. Další zákaznický segment tvoří výrobci brzdových třmenů Brembo, Advics nebo Mando. Brzdové destičky z Ostravy tak využívají světoznámé automobilové značky, například Škoda, BMW, Audi, Mercedes nebo Jaguar," uvedl Klapil.

Tlumiče dodává ITT buď výrobcům lokomotiv a vlakových souprav, jako jsou Bombardier, Hyundai-Rotem, Alstom, Siemens nebo Stadler, nebo provozovatelům. Mezi zákazníky firmy tak patří třeba Německé dráhy (DB), Francouzské železnice (SNCF), Belgické dráhy (SNCB), Švýcarské dráhy (SBB), Rakouské dráhy (OBB) nebo Nizozemské dráhy (NedTrain).

Společnost ITT Holdings Czech Republic je součástí nadnárodní americké skupiny ITT Corporation. Skupina ITT vyvíjí a vyrábí produkty a řešení pro automobilový, železniční, letecký, energetický a těžební průmysl nebo zdravotnictví.

Hlavní výrobní závody má v USA, Itálii, Číně, Německu, Mexiku, České republice a Jižní Koreji. Celá skupina ITT měla v roce 2018 obrat více než 2,74 miliardy dolarů (přibližně 62,5 miliard korun). ITT zaměstnává téměř 10.000 lidí v 35 zemích světa a působí ve více než stovce zemí.

V Ostravě zahájila firma výrobu brzdových destiček v roce 2009, výrobu tlumičů o rok později.