Společnost
03/08/2022 Petr Sobol

Ostravský pár nakradl zboží za téměř 200 tisíc. Odhalil je GPS signál sekačky

Ostravským kriminalistům se povedlo dopadnout partnerský pár, který nakradl zboží za více než 170 tisíc korun. Osudným se jim stala krádež sekačky.

Kriminalisté z Hrabůvky pátrali po neznámých pachatelích, kteří se soustředili převážně na pozemky společností a jejich kolárny. I přesto, že byla kola či elektrická koloběžka venku pod zámkem, neznámí pachatelé se jich během krátké chvilky zmocnili.

Loupili i v Bohumíně, kde před marketem odcizili lankem připevněné elektrokolo. Na konci června dokonce překonali oplocení u rodinného domu, kde ze zahrady odcizili robotickou sekačku.

To ale netušili, že se jim tato krádež stane osudnou. Robotická sekačka byla totiž vybavena GPS lokátorem a její polohu lze kontrolovat přes aplikaci v mobilním telefonu.

Čtyři dny po krádeži robotické sekačky policisté přijali od poškozeného muže telefonát, že došlo k pohybu sekačky a podařila se zaměřit její aktuální poloha. Ta muže zákona i poškozeného zavedla do prostor řadových garáží v Ostravě-Hrabové.

Signál nedokázal určit na 100% přesnou polohu, všemu ale dopomohlo zaparkované vozidlo před garáží. V době krádeže sekačky ho totiž poblíž domu viděl právě poškozený.

Policisté si taky všimli, jak v blízkosti garáží sedí žena, kterou díky osobní znalostí znali. Dokonce i poškozený muž po chvilce hlídce uvedl, že ženu viděl krátce po krádeži poblíž domu. Měla mu říct, že hledá svou kamarádku, kterou ztratila.

Policisté si veškeré nitky spojili a ženu následně zadrželi. Operativní činností kriminalisté z Hrabůvky zadrželi následující den také komplice a přítele v jedné osobě zadržené ženy. „Již od začátku s muži zákona spolupracovali a ke krádeži robotické sekačky se doznali. Po předchozím souhlasu byly provedeny prohlídky nebytových prostor, jak garáže, tak osobního vozidla,“ uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Po otevření garážových vrat však nikdo nečekal, jaké překvapení na kriminalisty čeká. „Úplný arzenál jízdních kol, pracovního nářadí, kol k motorovým vozidlům, ale také mince různých měn, jedna palná zbraň a jeden bubínkový revolver i s náboji. V následujících dnech byla provedena prohlídka bytu, ve kterém se oba zdržovali, kde byly zajištěny další jízdní kola, auto rádia, pracovní nářadí, tablety, plynová pistole, ale také osobní doklady cizích lidí,“ dodala Michalíková.

Třicetiletá žena a dvaapadesátiletý muž byli obviněni ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Bylo jim prokázáno pět skutků, ke kterým se doznali. Není však vyloučeno, že trestní stíhání bude rozšířeno o další činy, v současné době kriminalisté na případu stále pracují.

„Při výslechu uvedli, že některé odcizené věci měli prodávat a za získané peníze hospodařit. Prozatím je způsobena škoda za více než 170 tisíc korun. Oba obvinění jsou stíháni vazebně,“ řekla Michalíková.

Sdílejte článek