Společnost
05/10/2021 ČTK

Ostravský lobbista Martin Dědic vyfasoval osmiletý trest. Přijde o veškerý majetek

​Lobbista Martin Dědic má za manipulaci s veřejnými zakázkami ostravského magistrátu strávit ve vězení osm let. Rozhodl tak dnes Krajský soud v Ostravě.

Dědic má také podle dnešního nepravomocného rozsudku přijít o veškerý majetek. Ten má podle soudce propadnout také firmě Business Advisor, kterou Dědic ovládá. Soudce Igor Krajdl odsoudil i dalších pět lidí souzených ve stejném procesu. Uložil jim jeden nepodmíněný a čtyři podmíněné tresty. Dva další lidi obžaloby zprostil.

Podle soudu Dědic využíval kontakty s vysoce postavenými politiky moravskoslezské ČSSD, například s někdejší náměstkyní ostravského primátora Simonou Piperkovou či dnes už také bývalým hejtmanem Miroslavem Novákem. "Získal vliv na chod Městské nemocnice Ostrava a Dopravního podniku Ostrava. Prostřednictvím těchto vztahů získával informace o chodu společností a připravovaných veřejných zakázkách," uvedl dnes soudce.

Čtyři roky má ve vězení strávit Břetislav Pavelek, který se podle soudu nejvíce podílel na krytí nezákonných transakcí. Jaroslav Křemen z vedení společnosti Pragoimex, která dodávala do Ostravy tramvaje, dostal podmíněný trest vězení 30 měsíců s odkladem na pět let. Navíc má zaplatit tři miliony korun a deset let nesmí působit ve statutárních orgánech obchodních společností.

Další tři obžalovaní dostali tříleté tresty s pětiletým podmíněným odkladem a peněžité tresty ve výši od jednoho do dvou milionů korun. Soud kromě zrušení Dědicovy společnosti potrestal dvě firmy, které podle soudu zmanipulované zakázky vyhrávaly. Dodavatel tramvají Pragoimex má zaplatit 30 milionů korun a Perfect Distribution, dodavatel spotřebního zdravotnického materiálu, má platit deset milionů korun.

Policie a později i soud se Dědicovou činností zabývají od roku 2014, kdy jej kriminalisté obvinili. V roce 2016 se k soudu dostala první kauza. Podle hlavní obžaloby manipuloval ostravský lobbista s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám je získat. Podle státního zástupce získala Dědicova firma na úplatcích okolo 30 milionů korun.

Odsouzení podle předsedy senátu fungovali jako organizovaná zločinecká skupina. Dědicova společnost Business Advisor byla pouze skořápkou. "Jedná se o klasický příklad společnosti založené pouze za účelem praní špinavých peněz. Její činnost sloužila k zastírání výběru podílu z veřejných zakázek. Vše se týkalo nezákonné činnosti," uvedl Krajdl.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si ponechal pro případné odvolání lhůtu na rozmyšlenou. Stejně se rozhodli i všichni obžalovaní. K soudu ale většina z nich, včetně Dědice, dnes nedorazila. Státní zástupce Koupil rozhodnutí soudu uvítal, nesouhlasí ale s částečným zproštěním. "V této souvislosti si státní zastupitelství asi podá odvolání," řekl. Odvolávat se s největší pravděpodobností bude o Dědic. Jeho obhájce po vyhlášení rozsudku trest nechtěl komentovat. "Vyjádřím se až po poradě s klientem," uvedl právník Miloslav Kijas. Dodal, že ve svém závěrečném návrhu pro Dědice požadoval zproštění viny.

Naopak žalobce při svém závěrečném návrhu pro Dědice a další obžalované požadoval přísnější tresty, v případě Dědice až jedenáctiletý pobyt ve vězení. Soudce uložení mírnějšího postihu vysvětlil u Dědice částečným zproštěním některých skutků, dobou uplynulou od spáchání zločinu či Dědicovým přístupem k soudnímu řízení. Obžalovaný se ho účastnil a nezpůsoboval průtahy. "U ostatních jsme mírnější tresty uložili i s ohledem na jejich bezúhonnou minulost. Navíc se trestné činnosti dopustili proto, že jim byla nabídnuta. Bez Dědice by svůj korupční potenciál neuplatnili," řekl soudce.

Podle žalobce Koupila bylo vyšetřování případu korupce u ostravských veřejných zakázek velmi složité. Potvrzuje to i rozsah samotného rozsudku, který bude mít i se zdůvodněním až 500 stran. Soudce si na jeho vyhotovení vyhradil až půl roku.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama