Gastronomie
04/03/2023 Petr Broulík

Ostravský Hokus Pokus rozšiřuje nabídku naturálních vín a chystá festival

Vinný bar Hokus Pokus je prvním podnikem, který v Ostravě začal nabízet naturální vína. A daří se mu.

Naturální, tedy přírodní víno pěstují vinaři v dokonalém souladu s přírodou. Ve vinicích nepoužívají žádné chemické preparáty, ve sklepě s vínem nijak nemanipulují a v mnoha případech nepoužívají ani síru.

Výsledkem jsou nefiltrovaná, spontánně kvašená vína, která nadchnou svou autentičností. Naturální vinaři nepoužívají většinou při ošetřování vinohradů dokonce ani přípravky schválené pro biozemědělství, spoléhají se jen na čistě přírodní preparáty a sílu vinice.

Taková vína lze v Ostravě ochutnávat jen v málo podnicích. Mezi ty nejpopulárnější dnes určitě patří vinný bar Hokus Pokus winebar & tapas. Jeho majitelé mají ve svých sklepích a na pultech vína, která běžně nenajdete v řetězcích a běžných vinotékách. Jsou totiž od malých vinařů z České republiky, Rakouska, Francie a dalších evropských zemí.

Růž, Běl nebo Dekadenci? Dejte si naturální víno!

Vinný bar Hokus Pokus dnes nabízí na čtyři stovky druhů vín od sedmdesáti vinařů. „Co kdybyste dnes vyzkoušel naši novinku Růž nebo Běl, nebo Dekadenci?“ ptá se barman prvního z hostů, mladého studenta, který přišel na skleničku a dát si „něco, co ještě nikdy neměl“. Krátce nato už si u jednoho ze stolů vychutnává víno, které si vybral. Je jím právě Běl od Milana Nestarce.

Kolem stolů a židlí ve vinném baru se na něj „směje“ spousta nápaditých, barevných i exotických vinných etiket, které člověk jen tak nevidí. Některé působí jako malá umělecká díla, vytvořená někde v exotických zemích.

A pro toho, kdo chce ochutnat něco, co nepil ani v tomto baru, je hned naproti vchodu oddíl s cedulkou Novinky. Nově zařazeným produktem do této sekce je Březová míza ze středočeské Euforie, je to opravdu březová míza macerovaná s vinnými slupkami, s čaji nebo třeba s kadidlem.

Naturální vína nabízejí i jiné ostravské gastro podniky

Naturální vína z vinného baru Hokus Pokus lze dnes chutnat nejen přímo v tomto podniku, ale částečně i v jiných ostravských podnicích, se kterými Hokus Pokus spolupracuje.

„Začali jsme spolupracovat s některými gastro podniky v Ostravě, ty od nás odebírají naturální vína. Myslíme, že taková spolupráce je cestou, jak posunout ostravskou gastroscénu vpřed. Není to jen o distribucí vín. S podniky už vymýšlíme společné akce a pop-upy,“ říká Miloš Nalevajka, majitel vinného baru Hokus Pokus ve Škroupově ulici 1114/4 a dodává, že do budoucna se tak už majitelé Hokus Pokus těší na společné akce například s podniky HogoFogo Bistro, Stračena City nebo třeba Bernie's Grill & Wine Restaurant.

„Máme pocit, že majitele těchto podniků k tomu přemluvili nebo vyzvali naši hosté, kteří si naše vína oblíbili. A chtějí je mít blíže,“ říká Miloš Nalevajka. „A další ostravské podniky se s námi v současnosti domlouvají,“ dodává.

Naturální vína chutnají podle toho, jak svítí sluníčko či prší

Trend obliby naturálních vín podle něho obecně stále v České republice stoupá, oproti zahraničí jsme ale stále několik kroků pozadu,. „ V západní Evropě a Skandinávii jsou už ve vinných barech a lepších restauracích naturální vína prakticky standard,“ říká Miloš Nalevajka.

Vysvětluje, že fenomén naturálních vín vznikl hlavně v malých francouzských barech a bistrech, odkud se postupně přesunul do michelinských restaurací, v nichž začali naturální vína skvěle párovat s jídly. Například kodaňská Noma, několikanásobná nejlepší restaurce světa, pracuje výhradně s naturálními víny od samého začátku a podporuje tak svůj čistě přírodní koncept.

"Rozdíl mezi běžnými víny je v jejich zpracování bez chemie jak na vinici, tak při jejich zpracování ve sklepích. Ta vína jsou nefiltrovaná, nečeřená,“ říká Miloš Nalevajka a upozorňuje, že už za pár dnů začnou vinaři pouštět do oběhu nové ročníky naturálních vín.

Naturální vína se vyznačují chutí, která je odvislá jen na přírodě, zatímco u klasického vinařství je možné využít spousty různých „pomocníčků“, kteří se dají ve sklepě do vína přidat.

„Tím, že naturální vinaři u výroby svých vín nepoužívají chemii, tak je jejich víno vždy trošku jiné. Popisuji to vždy hostům tak, že přeci není možné, aby od jednoho vinařství chutnalo víno deset sezón stejně. Pokaždé přece svítí jinak sluníčko, pokaždé jinak prší. Takže naturální víno je autentické, každou sezónu se vyvíjí trošku jinak. A někdy třeba nesklidíte ani hrozen, protože příroda to nedovolí,“ říká Miloš Nalevajka.

Naturální nealko? Samozřejmě!

Ve vinném baru Hokus Pokus si lze objednat i sklenici nealkoholické přírodní březové mízy. „Je to skvělé třeba pro končící suchý únor, nebo pokud to večer přeženete s degustací. Ale nemáme ho tady kvůli suchému únoru, ale spíše že jsme sami vnímali poptávku po něčem nealkoholickém. Protože běžná nealkoholická vína jsou většinou brutálně dealkoholizovaná chemicky. A to bychom tady nechtěli,“ říká Miloš Nalevajka.

Majitelé Hokus Pokus se také rozhodli uspořádat v příštím roce první ostravský festival naturálních vín. Ten by se měl uskutečnit na přelomu února a března 2024.

„Už máme domluvené moravské vinaře, ale účast přislíbili i vinaři zahraniční, se kterými spolupracujeme. Například z Rakouska, Slovinska, Francie, další oslovujeme. První rok bychom chtěli něco komornějšího, zhruba kolem dvaceti vinařů, k tomu výběrovou kávu, dobré jídlo a řemeslné pivo. Teď řešíme prostor pro festival, rádi bychom jej uspořádali v Dolních Vítkovicích,“ říká.

Proč festival naturálních vín? „Sami rádi takové festivaly obrážíme. Jsou to fajn akce s výbornou atmosférou. A přišlo nám to jako fajn nápad představit naše naturální vinaře a nakonec i samotný náš vinný bar ruku v ruce novým zákazníkům a fanouškům přírodních vín a malých vinařství.

Proč festival naturálních vín až za rok? „Vinaři mají tak nabité kalendáře, že to ani dříve nejde. Tyto festivaly naturálních vín jsou sezónní. Na podzim to nejde, protože mají sklizeň, pak si chtějí užít Vánoce, takže velké festivaly naturálních vín se musí vejít mezi leden až březen. Na jaře už mají práci ve vinicích a v létě se připravují na sklizeň. To je koloběh jejich života. Takže proto tento termín a proto už ten náš připravujeme rok dopředu,“ říká Miloš Nalevajka.

A jak takový festival naturálních vín vypadá? Jednoduše. „Člověk dostane skleničku a pak už celý den jen degustuje a užívá si příjemnou atmosféru“ dodává s úsměvem.

V Hokus Pokus bude degustace ikonického pražského baru

Majitelé vinného baru Hokus Pokus pořádají ve svém podniku také degustace naturálních vín, které se tu odehrávají v každém měsíci. Jen suchý únor vynechali, protože fanoušci těchto vín chodí na degustace často ve skupinách.

„Když někoho z degustační skupinky napadne harakiri nápad, že bude držet suchý únor, tak skupinka nemusí přijít. Proto jme dali zákazníkům pauzu, ale na březen už plánujeme dvě degustace. Ta první je již obsazená,“ říká Miloš Nalevajka. To přijedou do podniku Hokus Pokus zástupci pražského autentického vinného baru Veltlin, kteří jsou jedni z průkopníků naturálních vín v Česku a a jejich bar v Karlíně byl u nás jedním z prvních svého druhu. Degustace tohoto legendárního podniku se v ostravském baru Hokus Pokus uskuteční 8. března.

Do Ostravy přivezou lidé z Veltlinu maďarská vína

Zástupci baru Veltlin přivezou do Ostravy maďarská naturální vína, která nabízejí v Praze, a představí je hostům baru Hokus Pokus.

Na oplátku zase majitelé baru Hokus Pokus představí v Praze ve Veltlinu francouzská vína, která do České republiky dovážejí. Dne 22. března se v Hokus Pokus uskuteční také další degustace, a to ikonického slovenského vinařství Strekov 1075, které majitelé otravského vinného baru nově přivítají do svého portfolia.

Vinný bar Hokus Pokus už je v ulici navazující na legendární Stodolní pátým rokem. Lidé se jim po covidu postupně vrátili a v letních měsících s radostí přivítali novou zahrádku, která je ve vnitrobloku ulice.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama