Kultura
29/11/2023 Marek Prorok

Ostravský gospelový fenomén v sobotu rozezní Gong a podpoří Adélku a Matýska

Foto: Jan Tajzich

Originální pěvecký sbor Ostrava zpívá gospel, jehož členem se může stát každý, kdo rád zpívá, slaví letos jubilejní desátou sezónu. Celkem 150 zpěváků amatérů, kteří se letos do projektu zapojili, vystoupí již tuto sobotu 2. prosince v multifunkční aule Gong za doprovodu velkého gospelového bandu, v němž opět zahrají vynikající ostravští muzikanti, včetně sedmičlenné dechové sekce nebo smyčcového kvarteta.

V souvislosti se sobotním dvojkoncertem přinášíme rozhovor s dirigentem Terry Englishem, který projekt v roce 2013 založil a je jeho klíčovou postavou.

Jak vás vlastně napadlo založit pěvecký sbor, ve kterém budou zpívat „nezpěváci“?

Se sbory a pěveckými amatéry a nadšenci pracuji celý svůj život a kdo mě zná, ví, že je to moje velká vášeň a radost. Hudba a zpěv je báječná věc, která dokáže spojit lidi bez ohledu na věk, vzdělání, nebo jakýkoli jiný rozdíl a bariéru. A gospelová muzika to umí obzvláště dobře, protože má v sobě ještě něco navíc.

Opravdu to funguje?

Sám se tomu někdy divím, ale funguje to skvěle! Přihlásit se do našeho sboru může opravdu každý. Vždy na podzim, když máme před první zkouškou, jsem zvědavý na nové tváře. Budou umět aspoň trochu zpívat? A pak za pár týdnů, když se po koncertě klaníme publiku, si říkám: zase se to podařilo! I když se do sboru pokaždé dostanou zpěváci všech možných úrovní a zkušeností, díky způsobu práce a atmosféře vznikne kompaktní celek, který dokáže společně podat fantastický výkon.

Vy jste za své vystoupení dokonce dostali ocenění…

Asi máte na mysli Moravskoslezskou kulturní cenu Jantar. Tu jsme přímo nezískali, ale byli jsme na ni nominováni, což pro nás samo o sobě byla ohromná čest. Stalo se to v roce 2017, a vyhrál ji tehdy David Stypka, který si s námi o dva roky později zazpíval.

Jak jste se ke spolupráci s Davidem Stypkou dostali?

Právě od roku 2017, kdy začaly koncerty získávat na popularitě, a my se přesunuli do multifunkční auly Gong, jsme se rozhodli popularitu využít i k něčemu skutečně prospěšnému. Od té doby mají naše koncerty každoročně také charitativní rozměr a David se v roce 2019 rozhodl naše úsilí podpořit, přestože už tehdy sám s vážnou nemocí bojoval.

Měli jste speciální hosty i v jiných letech?

Ano, občas se snažíme náš repertoár trochu ozvláštnit. Například v roce 2015 s námi ve skladbě Man in the Mirror vystoupil jako sólista imitátor Michaela Jacksona David Straka. V roce 2018 s námi zase účinkoval čistokrevný gospelový zpěvák Tyree Morris z USA. Obecně se ale snažíme projekt stavět ne na hvězdách a speciálních hostech, ale na síle a atmosféře, kterou tvoří komunita sboru, která je sama o sobě výjimečná a nevídaná, což každoročně oceňuje naše publikum.

A jak to vypadá tento rok?

Letos jsme se u příležitosti prvního kulatého jubilea rozhodli do Gongu vrátit, přestože teprve vloni jsme sbor restartovali po dvouleté covidové pauze. V tuto chvíli už za sebou máme poslední zkoušku a čekají nás jen závěrečné koncerty, na které jsme, myslím, skvěle připraveni a obrovsky natěšeni. V minulých ročnících jsme všechny naše koncerty vyprodali, letos jsou vstupenky ještě k dispozici, ale doufáme, že diváci nakonec Gong opět zaplní.

A co muzikanti? Kdo vlastně pěvecký sbor doprovází?

Za uplynulé roky se vytvořila poměrně ustálená základní sestava našeho OZG bandu, kterou tvoří opravdu vynikající ostravští muzikanti. Za zmínku asi stojí, že v naší kapele uslyšíte pravé hammondky, které jsou pro gospel tak typické, ale které tak často na koncertech nevidíte, protože se jedná o poměrně vzácný nástroj. U nás na ně hraje nepřehlédnutelný Petr „Body“ Bodnár. Kromě základní kapely ve složení klávesy, kytara, baskytara, bicí a perkuse vystoupí v řadě písní také sedmičlenná dechová sekce a smyčcový kvartet. V plné palbě bude na pódiu, vedle zpěváků, sedmnáct muzikantů a můžu vám zaručit, že to bude opravdu pořádná nálož muziky!

Říkal jste, že každý rok má váš koncert charitativní rozměr. Koho podporujete letos?

Snažíme se každý rok podpořit někoho konkrétního, aby dobro, které se podaří uskutečnit, bylo pro lidi co nejvíce hmatatelné a osobní. Těch těžkých životních osudů a příběhů kolem nás je opravdu hodně, ale většinou dostaneme tip od některého z našich sboristů, takže se výběr vždycky vyvine tak nějak přirozeně. A protože je letošní ročník první dvojciferný, rozhodli jsme se podpořit rodinu, kde se zdravotním postižením bojují hned dvě děti – Adélka a Matýsek Markovi, kteří se narodili s velmi vzácnou formou onemocnění – myopatií.

A co byste vzkázali těm, kdo ještě zvažují, zda na váš koncert přijít?

Samozřejmě jim vzkazuji, ať neváhají a přijdou. Všechny dosavadní recenze i ohlasy publika svědčí o tom, že si koncerty lidé opravdu užívají, že jejich kvalita je nadprůměrná, a atmosféra neopakovatelná, a opravdu nesrovnatelná s jinými koncerty. Jsem přesvědčený, že kdo na naše koncerty přijde, nebude zklamán a bude chtít za rok přijít zase. A ještě k tomu nákupem vstupenek prospěje dobré věci!

Rozhovor vznikl ve spolupráci s Profesionálním magazínem pro amatérské muzikanty: MUZIKANTI co děláte?

Foto: Marek Linkesch
Sdílejte článek