Sport
16/06/2024 Petr Sobol

Ostravské sportovní hry letos přilákaly rekordní počet škol i účastníků

Foto: Adolf Horsinka

Ostravské sportovní hry (OSH) se veřejnosti poprvé představily ve školním roce 2019/20, kdy odstartoval první ročník tohoto společného projektu Asociace školních sportovních klubů (AŠSK) a statutárního města Ostrava.

Jeho smysl od počátku spočíval ve snaze přivést co nejvíce dětí ke sportovním aktivitám, stejně jako k radosti z pohybu. Letošní čtvrtý ročník se může pochlubit rekordními čísly, pokud jde o počet zúčastněných škol i jejich žáků. Obliba her tak stále vzrůstá. Jedná se o největší školní sportovní událost moravskoslezské metropole.

Do letošního ročníku OSH se za celý školní rok přihlásilo dohromady 55 základních škol a pět gymnázií, čímž došlo k překonání předchozího rekordu 53 zaregistrovaných škol. V různých sportovních disciplínách tak měří své síly 5682 mladých sportovců ze školních týmů, tedy o 1300 vice než v minulém ročníku.

Náměstkyni primátora Andreu Hoffmannovou vysoká účast těší. Stoupající zájem podle ní potvrzuje, že organizátorům se daří naplňovat hlavní záměr OSH: „Ostravské sportovní hry si kladou za cíl rozhýbat děti a mládež, motivovat je k aktivnímu trávení volného času a zdravému životnímu stylu. Zároveň jim otevírají svět sportu, kdy děti dostávají příležitost vyzkoušet celou řadu sportovních disciplín a pro sebe ten pravý sport, který je baví. Hry podporují zdokonalování a růst účastníků, ať už v oblasti pohybových dovedností a sebevědomí, nebo posilování týmového ducha.“

Jak je v případě OSH každoročním zvykem, rovněž ty letošní měly své ambasadory z řad mimořádných mladých nadějí ostravského sportu. Ambasadoři slouží dětem coby pozitivní vzory, které je inspirují a dodávají potřebnou motivaci. Jsou jimi Kateřina Pačutová a David Friedel. Kateřina Pačutová je dvojnásobnou vicemistryní ČR ve sportovní gymnastice, která trénuje v TJ Sokol Moravská Ostrava 1. Zároveň studuje Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových. Cyklista David Friedel vybojoval bronzovou medailista v juniorské sérii Světového poháru, věnuje se závodům horských kol a studuje Wichterlovo gymnázium v Ostravě.

Vyvrcholení celoročního sportovního zápolení v rámci OSH byl Velký sportovní den. V jeho průběhu byl nachystán zábavně sportovní program pro 10 nejlepších škol z celého ročníku, a to v prostorách City Campusu Ostravské univerzity. Putovní pohár Ostravských sportovních her si převzal tým ZŠ a MŠ B. Dvorského 1, Bělský Les. Každá z 10 nejlepších škol pak za své celoroční výkony získala hodnotné ceny.

Účastníci her soutěží ve sportovních disciplínách, zařazovaných do programu pořadateli z AŠSK. Ty jsou rozděleny pro 1. a 2. stupeň základních škol, přičemž se konají formou obvodních a okresních kol. Jednotlivé školy jsou pak na základě výsledků z těchto kol bodově ohodnoceny. Mezi disciplínami, kterých se školní týmy účastní, najdeme florbal, házenou, přehazovanou, atletiku, gymnastiku, basketbal, minifotbal, vybíjenou nebo volejbal. Loni přibyla atraktivní novinka – CrossFit.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama