Byznys
05/06/2023 ČTK

Ostravské společnosti Vítkovice Hammering stouply tržby, přesto je ve ztrátě

Ostravské společnosti Vítkovice Hammering, která se zabývá zpracováním kovů, stouply v roce 2022 tržby o 85,4 milionu na 716,6 milionu korun. Meziroční nárůst činil 13,5 procenta. Firma ale prohloubila ztrátu, z předloňských 46,7 na 60,9 milionu korun.

Hospodaření podniku výrazně ovlivnil růst cen elektřiny a plynu. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

"Během roku docházelo ke skokovým nárůstům spotových cen o stovky až tisíce procent. Tyto aspekty jsou pro společnosti závislé na energiích klíčové pro další fungování," uvedlo vedení společnosti.

Růst cen elektřiny a plynu měl přímý dopad na výrobní náklady firmy a její prodejní ceny. "Bylo nutné vyvolat se všemi zákazníky zásadní jednání v cenové oblasti tak, aby byl maximální podíl těchto nákladů přenesen do prodejních cen. V některých případech k dohodě se zákazníky nedošlo, a byli jsme tak nuceni již podepsané kontrakty zrušit," uvedla firma.

Přes jedno z nejsložitějších období v její historii se podle vedení podařilo společnost provést díky zavádění nových úsporných opatření. Firma zároveň pracovala na nových projektech a inovace se projevily ve výsledcích letošního prvního čtvrtletí, kdy podnik podle neauditovaných výsledků při tržbách 170 milionů korun vytvořil zisk před odpisy (EBITDA) 14 milionů korun.

"I přes výraznou konkurenci na trhu byl Hammering úspěšný v dodávkách klasických výrobků z oceli, toto je zapříčiněno hlavně vysokou kvalitou výroby, držením akreditací důležitých certifikačních orgánů, flexibilitou a 98procentní hodnotou včasných dodávek," uvedlo vedení firmy.

Téměř polovinu tržeb společnost vytvořila na tuzemském trhu. Dále nejvíce dodávala do Itálie, Finska a Německa. Téměř 13 procent jejích tržeb pochází ze zemí mimo Evropskou unii, z toho nejvíce z Velké Británie.

Vítkovice Hammering se věnují hlavně výrobě speciálních materiálů, jako jsou titanové slitiny pro medicínu nebo niklové slitiny pro letectví. Vyvážejí především do západní a severní Evropy, ale i do Ameriky nebo Spojených arabských emirátů. Mají téměř 100 zaměstnanců. Firma patří do skupiny Witkowitz.

Sdílejte článek