Společnost
07/11/2024 Petr Broulík

Ostravské domácnosti, které zasáhla ničivá povodeň, mohou dostat 40 tisíc korun

Foto: se souhlasem HZS MSK

Každá ostravská domácnost, které povodeň v půlce září poničila obydlí, může od 11. listopadu žádat město Ostravu o mimořádnou okamžitou finanční pomoc ve výši 40 tisíc korun v hotovosti.

Zastupitelé schválili tuto pomoc a žádat o ni mohou především lidé z 960 domácností, které povodeň před dvěma měsíci postihla.

„O finanční prostředky na tento druh pomoci zažádalo město ze státního rozpočtu. Dotaci poskytne Státní fond životního prostředí České republiky. Peníze rozdělíme podle počtu žádostí obvodům, které budou jednotlivé žádosti vyřizovat a peníze pošlou na konkrétní účty. Radnice jednotlivých městských obvodů totiž nejlépe ví, kdo pomoc potřebuje,“ řekl ostravský primátor Jan Dohnal.

O dotaci musí požádat fyzická osoba, vždy jeden zástupce za jednu domácnost, kterou povodeň letos poškodila. Musí ale splnit podmínky. Domácnost se musí nacházet v bytě či rodinném domě, kde povodeň zatopila jeho obytnou část. Pokud povodeň zatopila jinou část než obytnou, tedy sklep, garáž, suterény a podobně, dostane domácnost dotaci jen tehdy, pokud v nich záplavy poškodily základní vybavení domácnosti v minimální výši 50 tisíc korun, nebo třeba technologii kotlů či fotovoltaiku. Na poskytnutí peněžité pomoci však nemá nárok vlastník bytu nebo domu, který nemovitost využívá k podnikání, například k pronájmu.

Dotace je na kotel, čerpadlo, ledničku, pračku či mrazák. Ne na bicykl a lyže

„Lidé mohou peníze využít k pokrytí výdajů vzniklých v souvislosti s odstraňováním povodňových škod na majetku, ale také k uhrazení plateb za energie. Za dotační peníze lze také pořídit nové nezbytné základní vybavení domácnosti nebo jimi zaplatit opravu poničeného zařízení,“ vyjmenovává náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová. „Mezi základní vybavení domácnosti patří například kotel, tepelné čerpadlo, lednička, pračka, mrazák a podobná zařízení. Počítat do něj však nelze třeba jízdní kolo, lyže a podobně,“ upozorňuje.

Výzva začne platit 11. listopadu, končí 15. ledna

Žádost o peněžitou pomoc je možné podat výhradně ve formě formuláře na internetových stránkách města Ostravy, který lidé naleznou pod odkazem. Žádné jiné formy podání nejsou přípustné. Pomoc s vyplněním a podáním žádosti v případě potřeby poskytnou zaměstnanci příslušných úřadů městských obvodů. Žádosti o peněžitou pomoc lze podávat průběžně od vyhlášení výzvy, které se předpokládá v týdnu od 11. listopadu letošního roku do 15. ledna roku 2025.

„Rád bych za město upozornil, že součástí každé žádosti musí být fotodokumentace zachycující rozsah škody, třeba přes chytrý telefon. Stejně tak je nutné přiložit nájemní smlouvu nebo jiný užívací titul v případě, že nejde o vlastnické bydlení. Každý z žadatelů pochopitelně zastupuje svou jednu domácnost a nemůže tedy podat více žádostí než jednu. V aktuálně podávané žádosti o podporu ke Státnímu fondu životního prostředí ČR figuruje celkem 960 poškozených ostravských domácností s předpokládanou částkou podpory ve výši 38 400 000 korun,“ řekl náměstek primátora Aleš Boháč.

Této výzvy mohou využít i domácnosti, které se zatím se svými škodami nepřihlásily, přesto je povodeň postihla. „My o nich třeba z různých důvodů vůbec nevíme, protože se styděli, nebo si mysleli, že si poradí sami. Ať vyplní elektronický formulář a my je potom přiřadíme k těm 960 domácnostem a požádáme stát o další finanční pomoc,“ dodal Boháč.

Nejvíce domácností zaplavila velká voda ve Slezské Ostravě a Nové Vsi

Nejvíce povodeň postihla domácnosti v rodinných domech v obvodech Slezská Ostrava se 120 rodinnými domy a Nová Ves, kde povodeň zatopila 55 domů. Nejvíce bytů vytopila povodeň v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde postihla 100 domácností. Hodně domácností zaplavila velká voda ve Svinově. Asi nejméně postihla povodeň Vítkovice.

Sdílejte článek