Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Ostravská zoo má nový pár nejmenších koček na světě. V Evropě jich není ani padesát

Kočky cejlonské jsou v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava chovány od roku 2012.

Kočky cejlonské jsou nejmenšími kočkami na světě. Foto: Monika Vlčková

Během tohoto období zde dva páry těchto nejmenších koček světa odchovaly celkem deset mláďat. Nyní došlo k obměně zvířat a sestavení nového chovného páru.

.

K obměně chovných párů koček cejlonských došlo na základě doporučení koordinátora Evropského ex situ programu pro tento druh. Původní zakladatelé ostravského chovu těchto malých šelem byli převezeni do jiných zoo a v Ostravě zůstaly dvě mladé samičky. Jedná se o poslední dvě odchovaná mláďata narozená v roce 2020. Ze zoologické zahrady ve Frankfurtu nad Mohanem byl na konci listopadu 2021 přivezen nový chovný samec (*2019) a spojen s jednou ze samic v Pavilonu indických zvířat. Druhá samička pobývá momentálně v chovatelském zázemí.

Tento druh je v rámci zoologických zahrad chován poměrně vzácně, aktuálně v 15 institucích, přičemž většina je v Evropě. Evropská populace koček cejlonských čítá pouhých 46 jedinců. Za poslední rok se zvířata rozmnožila jen ve dvou zoo.

Zavřít reklamu