Společnost
16/08/2022 ČTK

Ostravská zoo má dva nové výběhy pro makaky a gibony

​Ostravská zoologická zahrada mí dva nové výběhy pro vzácné primáty, makaky lví, gibony bělolící a další druhy.

Náklady na projekty přesáhly 106 milionů korun. Makaci a giboni se přestěhovali do nových chovatelských zařízení ze starého pavilonu primátů. Návštěvníci se mohou těšit i na další dosud nechované druhy, řekl zastupující mluvčí města Petr Havránek.

"Expozice tvoří dvě novostavby. Makaci lví mají k dispozici chovný a expoziční objekt s oploceným venkovním výběhem, součástí stavby jsou i příslušné inženýrské sítě, chodníky a mobiliář," řekl. Expozici gibonů a kopytníků tvoří venkovní expoziční výběh s vnitřním dvoupodlažním zázemím, vybudovány jsou také přilehlé zpevněné plochy, přípojky sítí a přeložka vedení plynu a užitkové vody. Stavět se začalo v březnu 2020 a páce skončily letos na jaře.

"Naše zoologická zahrada, kterou ročně navštíví kolem půl milionu lidí, patří k nejoblíbenějším místům v Ostravě, kam míří návštěvníci města i místní obyvatelé a je častým cílem výletů celých rodin. Nové expozice výrazně zlepší podmínky života vzácných zvířat a pomohou naplnit cíl moderní zoologické zahrady, kterým je chov zvířat v co nejpřirozenějších podmínkách s respektem k jejich potřebám. Díky tomuto přístupu se v současnosti může ostravská zoo pyšnit největšími chovnými skupinami několika vzácných druhů primátů, k nimž patří i vyhubením ohrožení makaci lví," řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Zásadní je i nová expozice pro gibony bělolící, kteří patří k nejohroženějším druhům primátů a jsou nejvzácnějšími gibony chovanými v lidské péči. Chov v zoologických zahradách pro ně může být v budoucnu jedinou nadějí na zachování pro příští generace. "Gibony bělolící chová Zoo Ostrava od roku 2002, makaky lví od roku 1978. Celou dobu obývaly oba druhy těchto převzácných a v přírodě ohrožených primátů poměrně stísněné prostory bez přirozené vegetace. Starý pavilon pochází z roku 1966, je již naprosto nevyhovující a čeká jej demolice," uvedl ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.

Makak lví je nejohroženější druh makaka. Obývá poslední zbytky tropického deštného lesa v pohoří Western Ghats v jihozápadní Indii až do výšky 2500 m nad mořem. Gibon bělolící obývá tropické stálezelené lesy jižního Vietnamu a Laosu.

Kromě primátů budou nové expozice obývat i další druhy, v zoo většinou dosud nechované.

Sdílejte článek