Politika
12/10/2021 ČTK

Ostravská starostka se dostala do Sněmovny. Hnutí Ostravak ji chce dostat z radnice

Opoziční hnutí Ostravak chce, aby starostka centrální městské části Moravská Ostrava a Přívoz a znovuzvolená poslankyně Zuzana Ožanová (ANO) opustila svůj post v čele radnice.

Opozice podala žádost o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva. Ožanová ČTK řekla, že je připravena na svou funkci rezignovat, ale nenechá si od opozice diktovat, kdy to má udělat.

"Na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny a v souladu s veřejným prohlášením starostky Zuzany Ožanové, které pronesla během zářijového zasedání zastupitelstva, požadujeme její rezignaci," uvedl předseda zastupitelského klubu hnutí Ostravak Robert Adámek. Doplnil, že Ožanová již dříve avizovala, že v případě znovuzvolení poslankyní nebude dál kumulovat funkce. Už v minulosti za to opozice Ožanovou kritizovala. "Žádost (o mimořádné zasedání zastupitelstva) jsme podali v souladu se zákonem o obcích. Oslovili jsme všechny opoziční zastupitele a všichni s naším návrhem souhlasili. S ohledem na časovou tíseň žádost podepsalo 14 ze 16 opozičních zastupitelů," uvedl Adámek.

Ožanová řekla, že vůbec nepředpokládala, že by se poslankyní znovu stala. Podle předvolebních průzkumů totiž neočekávala, že by hnutí ANO obhájilo v regionu všech deset mandátů. Ožanová se do Sněmovny dostala jako poslední postupující. Ohradila se proti krokům opozičních zastupitelů a domnívá se, že jí měli dát prostor k tomu, aby situaci sama mohla vyřešit. A neměli podle ní krátce po volbách žádat o svolání mimořádného zastupitelstva.

Starostka uvedla, že je připravena rezignovat, ale situaci musí probrat se svými stranickými kolegy. Zároveň by ráda počkala na to, zda někdo u soudu nenapadne průběh voleb. Připomněla, že právě z centra Ostravy policie obdržela podnět ohledně možného kupčení s hlasy voličů.

Volby do Sněmovny v Moravskoslezském kraji vyhrálo ANO, získalo 33,73 procenta a deset mandátů. Na druhém místě skončilo hnutí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) má 20,64 procenta a šest poslanců. Třetí SPD dostala 12,82 procenta hlasů a zastupovat ji budou tři poslanci. Čtvrtá koalice Pirátů a STAN má 11,13 procenta hlasů a tři mandáty. V Moravskoslezském kraji letos kandidovalo do Sněmovny 19 stran a hnutí, o sedm méně než před čtyřmi lety. O hlasy voličů se ucházelo 547 kandidátů.

Sdílejte článek