Nejnovější zprávy: Před 90 lety vznikla Vazební věznice Ostrava VŠB-Technická univerzita Ostrava a pivovar Ostravar budou spolupracovat

Byznys

Ostravská Škoda Vagonka dodá do Lotyšska vlaky za 6 miliard

Ostravská společnost Škoda Vagonka vyhrála tendr a podepsala smlouvu na dodávku elektrických jednotek pro Lotyšské státní dráhy. Výše kontraktu, jehož součástí je 32 moderních jednopodlažních jednotek pro příměstskou dopravu, jejich údržba či náhradní díly, se pohybuje okolo 6 miliard korun.

Nové vlaky ze Škody Vagonka pro Lotyšské státní dráhy (Foto: skoda.cz)

O úspěšně sjednaném tendru na svém webu informovala mateřská skupina Škoda Transportation, do které ostravská Vagonka patří od roku 2005.

„Jsme velmi potěšeni, že Škoda Vagonka byla vyhlášena vítězem tohoto významného tendru. Opakovaně se ukázalo, že naše společnost nabídla ekonomicky a technicky nejlepší řešení nových moderních jednotek," uvedl představenstva společnosti Škoda Vagonka Martin Bednarz.

Její jednotky jsou v provozu nejen v Česku, ale i v Litvě, na Ukrajině nebo na Slovensku a nyní se na ně mohou těšit také cestující v Lotyšsku.

Škoda Vagonka nejlépe splnila podmínky zadání tenderu a nabídla nejvýhodnější cenu za provoz nových moderních jednotek na 35 let. Jednalo se nejen o cenu za samotné elektrické jednotky, ale také za náklady na údržbu či spotřebu energie, a to po celou dobu provozu.

Firma navíc jako jediná nabídla dvousystémové jednotky, což je významnou výhodou vzhledem k probíhající elektrifikaci tratí v Lotyšsku. Nové vlaky tak budou moci jezdit po celé délce tratí zejména pro trasy z Rigy směrem na města Aizkraukle, Tukums, Skulte a Jelgava.

Kromě samotných dodávek jednotek chce Škoda Vagonka spolupracovat s místními firmami při uvádění vlaků do provozu, na jejich následném servisu a údržbě po celý životní cyklus vozidla, který činí minimálně 35 až 40 let.

Jednotky by měly být dodávány postupně v letech 2022 až 2023. Budou určeny pro příměstskou dopravu pro provoz na tratích s rozchodem 1 520 mm a napájecím napětím 3 kV s možností budoucí konvertace na 25 kV. Vozidla musí odolat klimatickým podmínkám -40 st.C až + 40 st.C.

Obsaditelnost vozidel bude činit minimálně 400 sedících až 450 stojících cestujících. Maximální rychlost vozidel bude 160 km/h.

Škoda Vagonka má dlouholeté zkušenosti s výrobou jednotek pro osobní dopravu. Její vlaky jezdí každý den v mnoha státech Evropy. V posledních 15 letech skupina Škoda Transportation dodala zákazníkům okolo 150 elektrických vlaků pro příměstskou, regionální a meziregionální dopravu.