Gastronomie
06/01/2023 Petr Sobol

Ostravská prodejna Bez obalu končí. Přišli jsme o většinu zákazníků, už to dál nešlo, řekla majitelka

Šest let byli lidé v Ostravě zvyklí chodit do prodejny Bez obalu. Nejdřív do Vítkovic, poté do centra. Oblíbený obchůdek ale nejpozději v březnu zavře své brány. Tedy pokud jej nepřevezme někdo jiný.

Prodejnu Bez obalu založila před šesti lety, společně se svým manželem, Gabriela Holečková. Dva roky působili ve Vítkovicích, poté se přesunuli na ulici Tyršovu v centru Ostravy. Své zákazníky si našli, během posledních let o ně ale postupně přicházeli. „Už v září jsme říkali, že to bylo v naší situaci dlouhodobě neudržitelné. Máme malé dítě, čekáme další a nemohli bychom si dovolit brigádníky,“ uvedla majitelka pro patriotmagazin.cz.

Prodejně Bez obalu se dařilo do časů prvních covidových restrikcí a omezení, které změnily chování zákazníků. „Po covidu se to zase zlepšilo, jenže pak začala válka, přišla inflace, zrušení DPH v Polsku a nám nastaly další těžké časy,“ přiznala Holečková.

Velkou krizi prodejna zažila v srpnu, který byl nejtěžším měsícem za dobu fungování Bez obalu. „Dali jsme výzvu zákazníkům, že je potřebujeme zpátky. Chápali jsme, že nemohou utrácet tak, jako předtím, ale pomohlo by nám, kdyby začali chodit pravidelně aspoň na malé nákupy. Jenže se nám vrátilo asi jen dvacet procent z nich,“ mrzelo Gabrielu Holečkovou. „My jsme s manželem v obchodě sami, neměli jsme proto čas na nějaký marketing nebo lepší komunikaci. Doufali jsme, že nám pomůže prosinec, který vždy všechno zachrání. Ale nestalo se a my jsme věděli, že takto už to dál nejde,“ dodala.

Provozovatelé na sociálních sítích napsali, že kdyby se našel někdo, kdo by chtěl obchůdek nadále provozovat, tak mu ho předají. Nějací zájemci už se skutečně našli, zatím je ale vše jen ve fázi oťukávání. Manželský pár, který Bez obalu založil, každopádně nejpozději v polovině března končí.

„Bylo nám to líto, tři roky jsme drželi obchod v těžkých podmínkách. Dávali jsme do toho energii, chodili k nám skvělí lidé, ale ve chvíli, kdy jsem dospěla do totálního vyčerpání, jsem věděla, že už to dál nejde. Jasně, obrečela jsem to, ale pak přišla úleva. Asi to tak má být,“ svěřila se majitelka, která má jasno v tom, co bude dělat dál. „Budu na rodičovské dovolené,“ usmála se. A co její manžel? „Zatím to neřešíme. Na leden a únor máme ještě smlouvu, pak se uvidí.“

Bez obalu byl první, a vlastně i jediný, bezobalový obchod tohoto typu v Ostravě. Zákazníkům, kteří ho navštěvovali, bude chybět. „To mě mrzí, moc ráda jsem k vám chodila nejen nakupovat, ale i ta energie byla skvělá,“ napsala na Facebooku Veronika Soustružníková. „Snažil jsem se o vás dát aspoň trošku vědět, aby vše, co jste vybudovali, zůstalo. Škoda, že to nevyšlo. Jste moc fajn lidi a věřím, že vymyslíte další super nápady. A uvidíme se při nich,“ dodal uživatel Břicháč Tom.

Sdílejte článek