Společnost
01/11/2021 Petr Broulík

Ostravská Nová radnice má novou recepci, ta zvýší i bezpečnost uvnitř budovy

​Lidé, kteří dnes mířili za úředníky ostravské Nové radnice, už mohli využít opět jejího majestátního hlavního vchodu, který byl v době epidemie uzavřen.

Poté, co tito návštěvníci vystoupali hlavní schody, je v přízemí přivítaly architektonicky vytříbené vstupní přepážky a nové „sezení“, tedy zcela nová centrální recepce.

Pracovníci této nové recepce ve vstupním vestibulu pak ihned poskytli návštěvníkům úřadoven Nové radnice orientační i turistické informace.

Nová recepce však má poskytovat úředníkům Nové radnice také více pocitu bezpečí. „Myšlenka a motivace pro zřízení recepce v hlavním vestibulu vznikla někdy po střelbě ve fakultní nemocnici v prosinci roku 2019. Tehdy se začala znovu řešit bezpečnost veřejných budov a my jsme si uvědomili, že hlavní vchod do radnice je zcela nechráněný,“ řekl primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Dodal, že nová recepce má úředníkům dát přehled, kdo do Nové radnice vchází a poskytnout mu základní informace. „Chtěli jsme ale také, aby sem nová recepce architektonicky zapadla a nepůsobila rušivým dojmem,“ řekl primátor.

Myslím, že z recepce by stavitelé Nové radnice měli radost

Tomáš Macura je hlavně rád, že po roce a půl znovu otevřel hlavní vstup do Nové radnice – budovy, která patří k nejnavštěvovanějším dominantám města. „Vnitřní prostory jsou nyní vybaveny moderním kamerovým systémem, který bude dále rozšiřován,“ řekl primátor Ostravy.

Z výsledku má, jak řekl, opravdovou radost. „A myslím, že radost by měli i prvorepublikoví architekti Nové radnice – pánové Rubý, Kolář a Fischer. Provedené úpravy totiž nijak nenarušují jejich původní záměr a foyer Nové radnice nadále zůstane příjemným veřejným prostorem s možností pořádání výstav a jiných společenských akcí,“ řekl Tomáš Macura.

Boční vstupy už budou jen pro zaměstnance

Pro návštěvníky Nové radnice se dnes uzavřely postranní vstupy, které napříště budou sloužit výhradně pro zaměstnance magistrátu. Recepční v nové hlavní recepci poskytnou návštěvníkům informace praktického rázu, k tomu, co potřebují na jednotlivých pracovištích vyřídit, kontakty a přispějí i radou, kde požadované úředníky v rozsáhlém komplexu najít.

"Turisty recepční informují o zajímavostech města, kulturních, sportovních a společenských akcích ve městě. Napomohou orientaci návštěvníků v rozlehlém objektu magistrátu,“ doplnila Zuzana Bajgarová, náměstkyně ostravského primátora.

Nechtěli jsme stavět závory nebo vězení

Náměstkyně pro investice řekla, že město nechtělo ve vstupním prostoru budovat žádné umakartové nebo zasklené „kukaně“ a závory. „Nechtěli jsme dělat nějaké vězení pro lidi, jak dnes občas vidíme v některých i ostravských budovách,“ poznamenala Zuzana Bajgarová.

Výstavba recepce, která prodloužila uzavření hlavního vchodu po uvolnění pandemických opatření, trvala od června do října, náklady na ni činí 4,78 milionů korun. Mobiliář pro recepci dodala pražská společnost L. E. V., dodavatelem audio video techniky je firma AutoCont.

Recepce vznikla podle vítězného návrhu architekta Martina Tycara z pražské architektonické kanceláře „znamení čtyř – architekti.“ Autor umístil recepci mimo hlavní přístupovou trasu a ctil tedy veškeré původně zamýšlené funkce budovy, navíc zachoval výstavní či pietní prostor ve foyer, stejně jako nezasáhl do původně velkolepě projektovaných prostor pro přijetí významných státních návštěv, nenarušil ani přístup návštěvníků k výtahu na vyhlídkovou věž či hostů, směřujících na obřady do obřadní síně.

Už nyní se do foyer za recepcí přestěhovala výstava Ostravská nádraží.

Pandemie už hlavní vstup pro lidi nezavře

Zuzana Bajgarová pro Magazín PATRIOT řekla, že by už pandemie neměla hlavní vstup do Nové radnice uzavřít. „V době pandemie jsme potřebovali kontrolovat, kdo nám do budovy vstupuje, proto lidé chodili bočními vchody přes vrátnice. Teď po otevření centrální recepce už nepředpokládáme, že by se měl hlavní vstup zavřít,“ řekla náměstkyně Bajgarová.

Dodala, že v historii byly do vstupu implementovány budky, ale dočasně. I nová recepce je vybudována tak, aby se dala třeba jednou odstranit a aby nenarušovala původní povrchy, podlahy a stěny. "Takže je to vlastně pořád jen mobiliář,“ řekla náměstkyně.

Ve foyer Nové radnice se konalo například rozloučení s básníkem Petrem Bezručem. Foto: se souhlasem Archivu města Ostravy

Pracovníci Archivu města Ostravy sdělili, že vstupní prostor Nové radnice se nikdy zásadně neměnil. Jen se měnily různé busty a pamětní desky. Na počátku 90. let byly v prostoru krátce jakési budky, ale jen na chvíli kvůli adaptaci informační kanceláře radnice.

Nová radnice má nejvyšší věž z radnic v zemi

Budova Nové radnice je největším radničním objektem s nejvyšší radniční vyhlídkovou věží v zemi. V loňském roce oslavila pomyslné devadesáté narozeniny, slavnostního otevření se dočkala 28. října 1930 při příležitosti 12. výročí vzniku samostatné Československé republiky.

Budova byla postavena dle architektonického návrhu Vladimíra Fischera z Brna a stavitelů Františka Koláře, Josefa Rubého. Náklady na stavbu činily 52 milionů korun. V jižním křídle budovy byl v roce 1928 zprovozněn oběžný výtah, takzvaný páternoster s 12 kabinami.

Funkcionalistický styl budovy byl obnoven po roce 1989, rekonstruovány byly nejvýznamnější místnosti a sály, například obřadní síň, sál rady a zastupitelstva města. Radnice však není jenom úřad, je významnou kulturní památkou.

Opomenout nelze ani historický kontext, návštěvníci směřují do reprezentativních prostor sálů rady či zastupitelstva při oblíbených dnech otevřených dveří. Magistrát hojně navštěvují i turisté, jejichž cílem je pohlédnout na město z vyhlídky radniční věže.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama