Nejnovější zprávy: Paštiky, trhané i sušené maso, cider. A všechno s medem, doporučuje včelař ze Šilheřovic Do opavského babyboxu dnes někdo odložil holčičku. Dostala jméno Olinka

Proměny kraje

Ostravská firma získala světové ocenění za design unikátních zdravotních pomůcek

Co má společného technologický start-up z Ostravy s firmami jako Apple, Audi, LG, Philips, Ferrari či Porsche?

Foto: Invent Medical

Stejně jako tyto společnosti získali designéři firmy Invent Medical jedno z nejprestižnějších designových ocenění světa.

Za své inovativní 3D tištěné zdravotní produkty získala firma hned 2 ceny – Red Dot Award za kvalitní design a Red Dot: Best of the Best za výjimečný produkt udávající trendy světového designu.

Red dot patří mezi největší soutěže v oblasti designu na světě a koná se již přes 60 let. Z více než 5500 přihlášek z 55 zemí světa vybrala porota jen pár desítek produktů – přibližně 1 %, kterým udělila značku Best of the Best. Experti z poroty ocenili kromě vysoké kvality designu inovativnost pomůcek firmy a její potenciál změnit celosvětově část zdravotnictví.

Invent Medical vyvíjí pokročilé 3D tištěné ortotické a protetické produkty na míru, které pomáhají lidem po operacích, úrazech, s vrozenými deformitami či při ztrátě částí těla.

Cílem firmy je přinést pacientům po celém světě zcela nové produkty poskytující mnohem vyšší komfort, funkčnost a atraktivní vzhled.

„Cílem našich pomůcek je nejen efektivně léčit pacienty, ale také bourat předsudky, že zdravotní pomůcky jsou nekomfortní produkty a jejich používání je nutné zlo. Uvědomujeme si, že psychologická stránka léčby je pro pacienty neméně důležitá, a proto se snažíme být o krok dále než ostatní firmy v oboru a nabídnout pacientům moderní produkty, které svým vzhledem připomínají spíše módní doplňky než zdravotní pomůcky," říká Aleš Grygar, šéfdesignér firmy Invent Medical a autor vítězného produktu s oceněním Red Dot Best of the Best – kraniální remodelační ortézy, jež je určena k léčbě vážného stupně deformity lebky u novorozenců, která postihuje asi 3 % z nich.

"Standardní ortézy na míru jsou nevzhledné a nepohodlné. To je způsobeno limity, které mají běžně používané výrobní technologie v našem oboru. Právě proto jsme se rozhodli využívat 3D tisk, který nám dává volnost a možnost vyrobit téměř cokoliv.,“ dodává Grygar.

„Pacienti, kteří využívají naše produkty, si je navíc mohou jednoduše upravit v našem interaktivním konfigurátoru podle svého vkusu a preferencí tak, aby se ještě více zvýšila jejich akceptace dané pomůcky,” dodává Tomáš Bouma, designér firmy, který stojí za návrhem 3D tištěných ortopedických vložek a jenž získal cenu Red Dot Award.

Invent Medical využívá pro zhotovení svých pomůcek moderní technologie, jako je 3D skenování, 3D tisk, algoritmy a umělá inteligence. Inovativnost řešení firmy také oslovila společnost vyrábějící nejpokročilejší 3D tiskárny – HP (Hewlett-Packard), která si české produkty vybrala pro propagaci své 3D tiskárny na výstavách a v televizních reklamách.

Společnost Invent Medical sídlí v Moravskoslezském inovačním centru v Ostravě a má ambici stát se globálním technologickým lídrem v oboru individuálně zhotovené ortotiky a protetiky.

Nedávno firma také otevřela svou pobočku v USA a expanduje do zdravotních zařízení v západní a severní Evropě.

Fotogalerie