Byznys
04/06/2016 Jaroslav Baďura

Ostravská firma Gaben nabídne své technologie a služby v Číně

Ostravská firma Gaben se jako jedna z mála společností Moravskoslezského kraje již druhým rokem za sebou účastní české podnikatelské delegace v Číně. Cesta začíná v pondělí 13. června a končí 19. června.

Cestu organizuje Asociace čínských guvernérů a představitelů zemí střední a východní Evropy spolu se Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce. Summitu se zúčastní rovněž premiér Bohuslav Sobotka a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Součástí akce je i doprovodný veletrh v Tangshan – Comodity Show of China CEEC, který se bude konat od 15. června a firma Gaben zde bude prezentovat své technologie, výrobky a služby.

„Po úspěšném navázání spolupráce s korejskými partnery a průzkumu terénu v Japonsku je čas zmapovat i možnosti v Číně,” zdůvodňuje účast na akci výkonný ředitel firmy Gaben Jakub Unucka.

„Loni jsme byli součástí vládní delegace a účastnili se Čínského mezinárodního technologického veletrhu (CSITF) 2015 v Šanghaji. Zkoušeli jsme hledat čínské dodavatele pro naše inovované výrobky. Letos chceme zkusit opačný postup – nabídnout čínským partnerům naše výrobky, služby, inovace a řešení,“ dodává Unucka.

Ostravská firma Gaben dlouhodobě spolupracuje s mnoha výzkumnými organizacemi v Evropě i Asii. Patří ke špičce inovativních firem v Moravskoslezském kraji a za tyto aktivity byla oceněna krajským „inovačním Oscarem“.

Působí v oblasti automatické identifikace a patří k lídrům trhu s bezkontaktní technologií RFID. Tu používá většina lidí u bezkontaktních platebních karet nebo docházkových systémů. Její hlavní využití je ale v průmyslu, kde pomáhá zvyšovat produktivitu díky minimalizaci chyb ve všech procesech výroby a logistiky.

Jakub Unucka říká, že loňská účast v početné české delegaci přinesla firmě nedocenitelné zkušenosti. Zatímco mnohé, zejména nezkušené evropské firmy se kvůli co nejmenším nákladům pokoušejí nakupovat v Číně zboží napřímo od výrobců, praxe často ukazuje, že je nutné dělat to jinak.

Firma Gaben tedy po zkušenostech s přímým dovozem zvolila praxi, kdy veškeré dodávky mezi Českem a Čínou probíhají přes specializovanou holandskou firmu. Ta zaměstnává desítky pracovníků přímo v Číně. Dohlížejí přímo ve výrobních závodech na kvalitu výroby a zajišťují vlastní expedici zboží.

„Nejdůležitější je, že obchod probíhá mezi dvěma standardními subjekty. Existuje možnost reklamace zboží, která je při přímém nákupu prakticky nemožná. O průběhu výroby, balení a expedice pořizují čínští pracovníci fotodokumentaci. My tak dopředu víme, co nás reálně čeká,“ dodává Jakub Unucka.

Cenné zkušenosti přinášejí domácím firmám i kontakty s čínskou kulturou obchodování, komunikací, zvyklostmi.

„Rozdíl kultur je obrovský. Naše snaha o přímočaré a co nejrychlejší jednání je pro ně nepochopitelná. Je přece třeba probrat rodinné vztahy, fotbal, počasí, jídlo a po několika hodinách nebo dnech jednání se jen tak mimochodem zmínit o obchodním návrhu“ popisuje získané zkušenosti obchodní ředitel firmy Gaben Milan Krpec.

A dodává i jednu velmi podstatnou vlastnost nejen čínských, ale obecně asijských obchodníků.

“Neumí a nechtějí říci ne. Nikdy. Ani ve zcela jasném případě, kdy je zjevné, že obchodní partner nemůže požadovanou službu či kontrakt zajistit, se negativní odpovědi prostě nedočkáte. S tím je potřeba počítat.”

Sdílejte článek