Fenomén
Colours of Ostrava
Dva ministři české vlády a primátor města Ostravy přijeli do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Toto špičkové zdravotnické zařízení seznámilo média a lékaře se třemi velkými investičními akcemi, které po svém dokončení ještě více zvednou jeho prestiž a kvalitu.
Rekonstrukce centrálních operačních sálů, stavba Moravskoslezského onkologického centra a nový parkovací dům. To vše, s pomocí státního rozpočtu a také s podporou rozpočtu města Ostravy, aktuálně chystá a rozjíždí Fakultní nemocnice Ostrava.
Ministři přijeli v době, kdy stavbaři začali hloubit v nemocnici základy pro budoucí parkovací dům, po němž volají nejen lékaři, ale i spousta pacientů. Ti totiž při cestě za vyšetřením nebo zákrokem musejí často při snahách v nemocnici zaparkovat prožívat stresy, někteří možná i infarktové stavy.
Přístavba přinese nemocnici devět nových operačních sálů
Trojice strategických projektů v brzkém budoucnu podle představitelů ostravské fakultní nemocnice významně přispěje k jejímu rozvoji a dalšímu zkvalitnění poskytované zdravotní péče. Jedním z klíčových projektů je přístavba k budově centrálního příjmu u hlavního vchodu do nemocnice. „Nemocnice díky ní získá celkem devět moderních operačních sálů se zázemím, včetně perioperační magnetické rezonance,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. Dodal, že tento projekt vyřeší rostoucí poptávku pacientů po složitějších operačních výkonech a kapacitní omezení současných operačních sálů.
Devět nových sálů budou tvořit dva sály pro neurochirurgické operace, další dva budou určeny pro ortopedii a traumatologii. Ve druhém nadzemním podlaží budou dva sály pro kardiochirurgii, jeden hybridní sál pro kardiologii s kardiovaskulárním programem kardiologické kliniky, sál pro robotickou chirurgii a sál pro transplantační a cévní chirurgii.
Vizualizace: se souhlasem FNO
Lékaři v ostravské fakultní nemocnici ročně provedou 16 tisíc operací, z nichž je tři tisíce akutních. „Stavební práce mají začít na jaře příštího roku a vyjdou na 2,257 miliardy korun. V novostavbě vznikne i nový centrální příjem a prostory bude využívat také nemocniční lékárna,“ řekl ředitel Havrlant.
Počet onkologických zákroků roste, současná pracoviště přestanou stačit
Dalším velice důležitým projektem je výstavba Moravskoslezského onkologického centra. Stavba za 2,544 miliardy korun má začít už letos v říjnu. Fakultní nemocnice touto stavbou reaguje na zvyšující se počty onkologických pacientů v regionu. Také v novém centru přibydou dva operační sály se zázemím pro chirurgii a plastickou chirurgii, kde se budou operovat pacientky s karcinomem prsu a karcinomem kůže.
„Čísla onkologických zákroků každým rokem stoupají. A nynější kapacity superspecializované péče Kliniky onkologické a Kliniky hematoonkologie v naší nemocnici nebudou v budoucnu stačit. Moravskoslezské onkologické centrum tyto problémy pomůže vyřešit,“ uvedl Havrlant. Součástí nového objektu budou specializované ambulance a centra rozdělená podle typu diagnóz, lůžková část, edukační centrum a také prostory pro výzkum.
Ministři slíbili investičním projektům miliardy ze státního rozpočtu
„Fakultní nemocnice Ostrava je špičkovým zařízením, které zaujímá přední místo mezi zdravotnickými zařízeními v České republice. Plánované investiční projekty reagují na rostoucí poptávku po složitějších operačních výkonech i na změny v medicínských trendech. Jsem přesvědčen, že přispějí k dalšímu rozvoji a zlepšení dostupnosti zdravotní péče v Moravskoslezském kraji i v sousedních regionech," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Ministr financí Zbyněk Stanjura zdůraznil, že přístavbu komplexu operačních sálů v ostravské fakultní nemocnici stát podpoří, protože už nyní patří tato nemocnice mezi nejvytíženější ze současných fakultních nemocnic v České republice. „Ze státního rozpočtu půjdou na tyto tři projekty v příštích dvou až třech letech z kapitoly ministerstva zdravotnictví zhruba 2,3 miliardy korun. Vedle toho bude mít Fakultní nemocnice Ostrava možnost vzít si úvěr z prostředků státní pokladny do výše až jedné miliardy,“ dodal ministr financí.
Nemocnice začala stavět parkovací dům pro 600 vozů
Třetím projektem, jehož výstavba v těchto dnech začala, je parkovací dům. Pětipodlažní objekt má pomoci vyřešit dlouhodobě nedostatečné kapacity parkování, které mají negativní vliv na průjezdnost a také bezpečnost v samotném nemocničním areálu.
V nové budově za 287 milionů korun vznikne 600 parkovacích míst pro osobní automobily, motocykly a sanitky. Na jeho výstavbu přispělo i statutární město Ostrava, a to částkou 50 milionů korun.
Vizualizace: se souhlasem FNO
„Chceme finančně podpořit vybudování nezbytného parkovacího domu a přispět v řešení nedostačujících parkovacích míst v areálu nemocnice, která trápí pacienty a jejich rodiny. Do tohoto klíčového zdravotnického zařízení míří také obyvatelé města a jejich zdravotní stav třeba vyžaduje využití individuálního způsobu dopravy a je proto zapotřebí zajistit odpovídající parkovací kapacity v místě,“ prohlásil primátor města Jan Dohnal.