Společnost
01/06/2023 Petr Sobol

Ostrava žije! Léto v centru nabídne bohatý program

Taky patříte k těm, kteří raději v létě z centra Ostravy mizí? Letos by se to mohlo změnit. Ostravské Centrum PANT totiž chystá festival Léto v centru, tedy pravidelné letní večery s muzikou, divadlem, tancem či speciálními dny, které zábavně přiblíží dvě evropské země.

A komu chybí v centru Ostravy letní kino, může se těšit na biograf pod širým nebem ze samých osvědčených filmových pecek, na které každý rád znovu koukne. Letní festival startuje už v tuto sobotu, 3. června!

Léto v centru začíná dětským dnem

Centrum PANT se při organizaci Léta v centru spojilo s populárním bistrem Pavilon na Černé louce, kde se budou akce odehrávat, a které se spolu s ostravským Minikinem na pořádání podílí.

„Je to super místo, kde se lidi potkávají, chodí tam mladí a ti, kteří mají kulturu rádi a točí se kolem ní. Jezdí okolo hodně i cyklisté, protože tudy vede cyklostezka na Slezskoostravský hrad. Je tu obrovský prostor v podobě louky, kterou bychom chtěli v létě oživit, a tím i samotné centrum města,“ říká dramaturgyně festivalu Léto v centru Hana Mužná.

Dodává, že do Pavilonu chodí také hojně maminky s dětmi, a právě proto festival začíná tuto sobotu 3. června dětským dnem. „Rodiče si mohou v klidu posedět, dát si pivíčko, drink nebo něco ostřejšího, a o děti bude mezitím skvěle postaráno – dětský den bude plný tvoření, her a další zábavy, u které se rozhodně děti nebudou nudit,“ láká šéf Centra PANT Petr Pánek.

Filmy, které jsme už viděli, ale vždy se na ně rádi znovu koukneme

A pak už Centrum PANT bude pořádat až do konce srpna u bistra Pavilon minimálně dvě akce za týden. Jen na počátku července a k jeho závěru budou v programu festivalu dvě mezery v době, kdy Ostravě vládnou festivaly Beats for love a Colours of Ostrava.

Letní kino bude na festivalu Léto v centru každé úterý. „Budou tam klasické filmy, které jsme viděli už desetkrát, ale vždycky se na ně rádi podíváme znovu,“ říká Hana Mužná a jmenuje filmy jako Pulp Fiction, Big Lebowski, Top Gun či Dead Man.

Organizátoři zároveň chtějí letní kino lehce propojit se dvěma velkými akcemi, které mají více přiblížit dvě evropské země, konkrétně Švédsko a Španělsko. Takže první dva švédské filmy v létě budou satirická komedie Trojúhelník smutku a děsivý Slunovrat. A na konci srpna se diváci mohou těšit na „šílený“ španělský povídkový film Divoké historky a válečný Perfektní den.

Švédský svátek s žabím tancem a májkou i nikl-harfou

Samotný švédský den u bistra Pavilon představí návštěvníkům jeden z nejvýznamnějších švédských svátků Midsommar, který Švédové slaví více než Vánoce. Slavnost má původ v pohanském svátku Lugnasad zasvěcenému bohyni slunce a plodnosti.

„My si jej představíme programem, který vychází přímo ze švédských tradic. Pod slavnostně vyzdobenou „májkou“, která je jedním z hlavních symbolů svátku, budou hry pro děti i dospělé, švédské tance i muzika, můžete si vyrobit či koupit květinový věneček a nebude chybět ani tradiční švédský stůl a žabí tanec pod májkou,“ zve Hana Mužná.

Dodává, že tradiční švédské písně zazpívá na akci brněnský „švédský“ sbor SIST i se švédským nikl-harfistou, který hraje na švédský tradiční nástroj. „Chceme, aby to byl opravdu švédský den. Bude tam i čtenářský koutek a kursy jednoduchých švédských slov, bude tady skandinávský dům,“ říká dramaturgyně.

Španělský den, který s uskuteční 30. srpna, zase nabídne program pro malé i velké ve španělském rytmu. Připravují se hry pro děti, tančírna flamenca s workshopem, španělské dobroty a večer zakončí koncert Adán Sánchez band.

Je ta kočka živá, nebo mrtvá? Zjistíte v divadelní hře

Organizátorům Léta v centru se podařilo domluvit dvě divadla. Prvním bude 28. června představení Dvě čárky v podání hereček Anny Bangoura a Karolíny Hýskové. „Být či nebýt matka? To je otázka! Detabuizace menstruace, masové předepisování hormonální antikoncepce, zodpovědnost za početí i otěhotnění. Proč všechno padá na stranu žen? A baví se o tom někdo s muži? Kdy by měla začít sexuální výchova u mladistvých?“ lákají mladé herečky na svou hru.

Na festivalu 28. července vystoupí taky pardubické Divadlo Tří s představením Schrödingerova kočka. „Je ta kočka živá, nebo mrtvá? Přesvědčíme vás, že kvantová fyzika je vlastně sranda," uvádějí členové divadla svou poctu všem vědcům, kteří to v životě neměli jednoduché.

Čtyři večery v parku i elektro duo Hello Marcel

Kdo má rád muziku v její nepřeberné podobě, může se těšit na čtyři koncerty celorepublikového projektu Večery v parku. Jedná se o multižánrový hudební festival, který se odehrává již několikátý rokem v průběhu celého léta na mnoha scénách v parcích v Česku. Dramaturgii ostravské části tohoto projektu má na starost Vadim Windy.

Také na ostravských autorských večerech tak vystoupí talentovaní skladatelé, hudebníci a zpěváci. Na tom prvním večeru v parku 22. června třeba Gabriela Dreslerová, v Ostravě velmi známý Adam Bartoš, Martin Miky Zábranský, Adéla Bystroňová a Martin Gadula. Další večery v parku se uskuteční 3., 17. a 31. srpna.

Centrum Pant myslí v dramaturgii i na ty, kteří si rádi zatančí, třeba na elektronickou hudbu. Pro ně zahraje 15. července u Pavilonu na Černé louce elektro duo Hello Marcel, které si získává srdce nejrůznějších publik citem pro chytlavý beat a texty skrývající zábavu i ponaučení.

MALALATA, swingová tančírna i Thom Artway

A kdo zapařil na Majálesu Ostrava při hudbě projektu MALALATA, může se na ni těšit 10. srpna také v rámci Léta v centru. MALALATA působí na scéně již 15 let a je synonymem pro jedinečnou fúzi balkan beats, gypsy music, reggae a world music. Dvojice slovenských DJs spojuje tyto rytmy do osobitých setů, které doplňuje nespoutanou a nakažlivě energickou performance.

Pro ty, kteří fandí nestárnoucí hudbě první republiky, připravili organizátoři festivalu na sobotu 10. června tančírnu pod názvem Swinguj za jeden den. „Rozjedeme to na swingové letní tančírně, součástí které bude i workshop základů Lindy Hopu pro úplné začátečníky,“ zvou pořadatelé.

Ve čtvrtek 15. června vystoupí na louce u letního bistra Pavilon také Thom Artway. Zpěvák, textař a kytarista, který patří aktuálně k nejuznávanějším mladým muzikantům české hudební scény. Ve své tvorbě dokonale propojuje moderní zvuk s klasickým písničkářstvím. A v Ostravě zahraje bez kapely, takže se návštěvníci mohou těšit na Thomův komornější koncert.

Každou středu na táborák se špekáčky a kytarou

Fanoušci gastronomie se mohou těšit každou středu na táborák, na kterých si návštěvníci můžou upéct špekáček. Tuto akci pořádá bistro Pavilon a pokračuje tak v tradici, kterou založilo kulturní středisko Cooltour.

Pokud v některou středu bude pršet, akce se v tomto deštivém dni neuskuteční.

Sdílejte článek