Nejnovější zprávy: Než policie chytila vraha z ostravské nemocnice, zadržela pět lidí Nový trenér Vítkovic? Ne řekli Hadamczik, Vůjtek i Holaň, bude to Trličík

Společnost

Ostrava už tomu nevěřila. Po 32 letech byla otevřena budova zvaná skelet

​Po dvaatřiceti letech od položení základního kamene byla dnes nedaleko centra Ostravy otevřena budova naproti Domu kultury města Ostravy známá jako skelet.

Foto: Facebook Ostrava !!!

Původně měla být krajským sídlem komunistické strany, nyní bude sloužit novým technologickým firmám jako vědeckotechnický park a podnikatelský inkubátor společnosti Smart Innovation Center (SIC).

Firma už provozuje dva podobné objekty na jižní Moravě provozuje. V polovině roku by měla být polovina z 11.000 metrů čtverečních plochy obsazena, řekl jednatel SIC Michal Burian.

"Zájem je velký. Klienti tady jsou. Jen čekají, až budeme moci smlouvy o smlouvě budoucí překlopit na ostré smlouvy nájemní," uvedl Burian. Podle něj budou v objektu působit firmy širokého zaměření.

"Všechno to jsou technologické obory. Firmy z oblasti IT, firmy stavební, energetické společnosti zabývající se úsporami energií," vyjmenoval.

Objekt nabízí 11.000 metrů čtverečních plochy. Dvě třetiny by měly sloužit jako vědeckotechnický park a podnikatelský inkubátor.

Zbytek bude tvořit polyfunkční prostor určený pro kanceláře, prodejny či lékařské ordinace. Celkové náklady na dostavbu přesáhly podle Buriana 500 milionů korun.

Objekt je na frekventovaném místě u kulturního domu a krajského úřadu, v minulosti měl být krajským sídlem komunistické strany, po roce 1989 ale zůstal nedostavěný.

V roce 2008 ho koupila za 53 milionů korun společnost Red House Development a město následně několikrát žádala o prodloužení lhůty pro jeho dostavbu.

Nakonec se strany dohodly, že opláštění stavby - fasáda a střecha musí být hotovy do konce roku 2016, celý objekt měl být dokončen na konci roku 2017.

První část společnost splnila, poté usilovala o to, aby stavbu převzala firma SIC, což se nakonec stalo. Tato společnost měla stavbu podle smlouvy dokončit loni v září.

Protože termín nedodržela, hrozily jí vysoké sankce. Pokuta dosáhla 35 milionů korun. Kvůli nedodržení termínu město uplatnilo její první část ve výši pět milionů korun.

Firma pak požádala město o prominutí poloviny smluvní pokuty, tedy 17,5 milionu korun. Zastupitelé to dnes schválili.

Celkem má tedy firma uhradit včetně již zaplacených pěti milionů 17,5 milionu.