Nejnovější zprávy: Lyžařské areály v Beskydech nabídnou novinky, ale také zvedají ceny Za ryby si letos připlatíme. Víme, o kolik

Kultura

Ostrava už má k dispozici návrhy nové koncertní haly

Ostrava už má k dispozici návrhy podoby nové koncertní haly, jejíž výstavba patří k prioritám vedení města. Soutěžní porota se návrhy začne zabývat 18. února.

Jedním z uchazečů je i polské Konior Studio. Na snímku je jeho projekt koncertního sálu ve městě Jastrzębie-Zdrój. Foto: koniorstudio.pl

Zatím není zcela jasné, zda své návrhy nakonec zaslala všechna oslovená zahraniční studia. Počet doručených obálek by tomu ale odpovídal, řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Architektonickou soutěž na stavbu koncertní haly město vyhlásilo loni v srpnu. Nejprve přímo oslovilo tři světově uznávaná studia, konkrétně tým amerického architekta Stevena Holla, polské Konior Studio, které navrhlo koncertní halu v Katovicích, a dánský ateliér Henning Larsen Architects, který navrhl sídlo filharmonie se sálem v Reykjavíku.

Později z dalších 31 zájemců odborná porota vybrala na základě referencí a zaslaných portfolií další tři studia: Architecture Studio z Francie, německé Nieto Sobejano Arquitectos a nizozemské Van Dongen - Koschuch Architects and Planners. Není vyloučeno, že své návrhy poslala všechna studia. S jistotou to město bude vědět zhruba za dva týdny.

"Minulý týden v pátek vypršel termín, do kterého mohlo šest vyzvaných architektonických ateliérů doručit své soutěžní návrhy na podobu nové koncertní haly. Soutěž je anonymní a obálky zůstávají až do zasedání poroty zalepené, takže v tuto chvíli sice víme, že přišlo šest obálek, ale tvrdit s jistotou, že je to šest návrhů od oněch konkrétních šesti studií zatím nemůžeme," uvedl Macura.

Nová koncertní hala s kapacitou přesahující 1000 míst by měla stát zhruba 1,5 miliardy korun bez DPH. Stát má v sousedství Domu kultury města Ostravy. Město požaduje, aby stavba byla výjimečná nejen z architektonického hlediska, ale zároveň měla i špičkovou akustiku.

Hala bude zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Orchestr dnes sídlí a koncertuje právě v kulturním domě vybudovaném v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicismu, který neodpovídá nárokům na moderní koncertní zázemí.

Primátor už dříve uvedl, že soutěž by měla být dvoukolová. Do druhého kola by měly postoupit dva, maximálně tři návrhy. Na financování výstavby koncertní haly se má kromě města podílet i kraj a stát.