Nejnovější zprávy: Stíny horkého léta využily krásy Štramberka i okolí ​Zámek v Raduni slaví 700 let festivalem plným chutí a vůní

Proměny kraje

​Ostrava uvidí špičkový stolní tenis. Junioři a kadeti si zahrají o tituly evropských šampionů

Ostravu čeká v létě další významná sportovní událost. RT Torax aréna bude v červenci hostit mistrovství Evropy juniorů ve stolním tenise.

Kadet Šimon Bělík. Foto: Jan Brychta

Diváci tak uvidí takřka 600 mladých hráčů ze 45 zemí.

Evropský šampionát juniorů ve stolním tenise se na sever Moravy vrací po šesti letech. Tentokrát jej bude hostit Ostrava, a sice RT Torax aréna od 7. do 16. července. Mladí stolní tenisté budou v kategoriích juniorů a kadetů bojovat o čtrnáct sad medailí.

„Věříme, že se na špičkový mládežnický stolní tenis přijde podívat co nejvíce dětí a rodičů, najdou si své favority a budou jim fandit. Velmi bychom chtěli touto formou poděkovat Moravskoslezskému kraji a Statutárnímu městu Ostrava za podporu tohoto šampionátu,“ uvedl ředitel šampionátu a místopředseda České asociace stolního tenisu Nikolas Endal.

„V Ostravě se v roce 2010 konalo mistrovství Evropy dospělých, o tři roky později šampionát juniorský a oba byly po stránce organizační hodnoceny všemi účastníky hodně vysoko. Věřím, že i letos budou všichni spokojeni a boje o medaile nabídnou skvělou podívanou,“ pokračoval.

„Devět českých hráčů ze dvaceti nominovaných je z Moravskoslezského kraje, takže téměř polovina reprezentačního týmu bude startovat na domácím šampionátu, což je příjemné. Pro některé to bude možná trochu svazující, ale věříme, že publikum dokáže vybičovat hráče k nadstandardním výkonům,“ míní Endal.

Turnaj je rozdělen na soutěž družstev a soutěž jednotlivců. Potrvá dva týdny. „Věřím, že si je všichni zúčastnění příjemně užijí. Všichni se zúčastní všech soutěží, takže tady všichni budou po celou dobu. Nebude to tak, že by někdo hrál třeba jen dva nebo tři dny a pak pro něj turnaj skončil,“ poznamenal Endal.

A jaké jsou vyhlídky českých reprezentantů? Juniorský tým tvoří šest hráčů. Pět z nich odehraje všechny soutěže, šestý, nejmladší, pak soutěž jednotlivců.

„Loni jsme bohužel spadli do B divize družstev, takže chceme postoupit do A divize. Naštěstí systém turnaje je takový, že přímo v něm můžeme postoupit do A divize a následně bojovat o medaile,“ nastínil trenér českých juniorů Josef Braun.

„Máme mladé družstvo, čtyři ze šesti hráčů zůstávají mezi juniory i pro příští rok. V jednotlivcích by mělo být cílem obhájit své postavení na žebříčku a případně překvapit, protože máme dobré družstvo, co se týče party, takže chtěli bychom překvapit ve čtyřhře a v mixu,“ dodal.

Kadet Šimon Bělík patří k hlavním aspirantům na zlato Ve výběru českých kadetů pak figurují hráči, kteří pomýšlejí na nejvyšší mety. Zvláště Šimon Bělík jakožto dvojka v Evropě.

„Šimon má ty nejvyšší cíle. Já je musím mít taky, ale konkurence je veliká, takže když získá medaili, budu spokojený, řekl Tomáš Demek, trenér českých kadetů. „Pokud jde o družstva, jsme v nich nasazení jako druzí, takže i tam musí být cílem medaile, i když v nabité konkurenci to bude hodně těžké. Ve čtyřhře hraje Šimon s Němcem, který je trojka v Evropě, takže budou první nasazení. Všichni tedy čekají medaili, ale konkurence je velká. V mixu hraje s Řekyní, která je pátá v Evropě. Když podají nadstandardní výkon, mohou pomýšlet na medaili,“ předeslal Demek.

„Hlavní bude ustát to v hlavě, pak máme rozhodně velkou šanci získat některou z medailí, případně i více cenných kovů.“

Největší česká naděje Šimon Bělík se už na ostravský šampionát velice těší. Bude na něm obhajovat bronzovou medaili, kterou získal loni ve slovinské Kluži.

„Na šampionát se ohromně těším, protože budu hrát přímo doma. Před šesti lety jsem seděl v hledišti, tentokrát si turnaj přímo zahraju. Díky zkušenosti ze strany diváka už vím, co mám od mistrovství očekávat,“ přiblížil mladý český reprezentant.

„V singlu bych se chtěl pokusit o zlato, když jsem momentálně druhý v Evropě. V týmech bychom s Ondrou Květoněm taky mohli získat medaili, protože je to dobrý kluk, jsme kamarádi, vytvoříme dobrou partu. V nabité konkurenci to ale bude hodně těžké. O medaili se budeme pokoušet i v deblu a v mixech,“ vzkázal.

Velice šikovný je podle Tomáše Demka také Ondřej Květoň, byť teď vypadl z elitní šestnáctky. „Věřím, že se přidá k Šimonovi a družstvo dojde daleko. Pak máme ještě dva mladé hráče, kteří budou ještě příští rok v kadetech. Vít Kadlec by každopádně mohl pomoct ve čtyřhře, na které musíme ještě zapracovat. Tam máme rezervy. Matyáš Lebeda jede spíše na zkušenou, ale chceme ho připravit tak, aby svou pozici obhájil,“ řekl Demek.

Mladí čeští reprezentanti se budou před šampionátem připravovat ještě v Polsku a na Slovensku v Prievidzi, kde budou trénovat také se Slováky, Chorvaty či Maďary. „Ve stolním tenise je nesmírně důležité mít kvalitní sparing partnery. Potřebujete namodelovat určité herní styly podle toho, jak kdo hraje. Někteří hráči jsou totiž útočnější, jiní zase patří mezi obranáře. S tím vším je třeba v přípravě pracovat,“ vysvětlil Nikolas Endal.

„Poslední dny se pak budou všichni připravovat už přímo v hale, aby si zvykli na prostředí šampionátu. To totiž hraje velkou roli. Čím je větší hala, tím míček létá pomaleji. Často rozhoduje i to, kdo si na takové podmínky zvykne rychleji a lépe se s nimi vypořádá.“

Folwarczny: Moravskoslezský kraj byl vždycky spojen se stolním tenisem

Juniorské mistrovství Evropy ve stolním tenise výrazně podpoří také Moravskoslezský kraj, který na tuto událost vyčlenil dva miliony korun. „Je vidět, že tady žijeme sportem. Není to tak dávno, kdy skončilo mistrovství světa v ledním hokeji, na něj navázala světová série v beach volejbalu a teď tady budeme mít mistrovství Evropy juniorů ve stolním tenise. Je vidět, že se snažíme přitáhnout diváky ke sportovcům a sportovce k divákům,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Jsem rád, že můžeme po šesti letech v našem kraji znovu přivítat toto mistrovství. Letos by mělo přicestovat 600 hráčů z 45 zemí, za což jsem moc rád. Věřím, že se akce podaří a držím palce naším mladým nadějím, aby se jim turnaj povedl,“ dodal.

Náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny poznamenal, že Moravskoslezský kraj byl vždycky spojen se stolním tenisem.

„Známá je tradice Havířova, kde nyní vzniká nové tréninkové středisko pro vrcholovou mládež. Z toho jasně vyplývá, že taková sportovní akce do našeho regionu patří. Doufám, že šampionát pomůže k tomu, že se zvýší zájem o stolní tenis u mládeže. A to nejen v Ostravě a Havířově, ale také ve všech ostatních městech Moravskoslezského kraje,“ uvedl Folwarczny.

O tom, že šampionát do Ostravy patří, je přesvědčena také náměstkyně primátora Ostravy Andrea Hoffmannová. „Ostrava je městem stolního tenisu. Už proto, že jsem před měsícem našemu reprezentantovi Šimonu Bělíkovi předávala ocenění pro talenta roku. Máme tady výborné stolní tenisty, takže stolní tenis k Ostravě určitě patří,“ uzavřela.

Nominace českého národního týmu

Junioři: Tomáš Martinko, František Onderka, Radim Bako, Radek Skála, Michal Blinka. V soutěžích jednotlivců Adam Štalzer. Trenér Josef Braun.

Juniorky: Zdena Blašková, Gabriela Štěpánová, Linda Záděrová, Klára Hrabicová, Anna Klempererová. V soutěžích jednotlivců Jana Vašendová. Trenér Tomáš Vrňák.

Kadeti: Šimon Bělík, Ondřej Květon, Vít Kadlec, Matyáš Lebeda. Trenér Tomáš Demek.

Kadetky: Helena Sommerová, Tereza Bártová, Nela Hanáková, Kateřina Pisárová. Trenér Martin Pytlík.